Po legendarnej fabryce w Chodzieży pozostaną już tylko wspomnienia

1156

Przez 168 lat z bogato zdobionej porcelanowej zastawy produkowanej w Chodzieży  korzystały tysiące Polaków. Z powodzeniem  eksportowano ją również do wielu krajów świata. Historia tej słynnej fabryki kończy się jednak w 2020 roku. W czerwca zamknięty zostanie ostatni z trzech  działających tu zakładów, którego początki sięgają 1852 r. W miejscu fabryki ma powstać galeria handlowa.

W najbliższym czasie ostatni pracownicy zakładu w Chodzieży otrzymają wypowiedzenia z okresem trzech miesięcy, a po upływie tego czasu produkcja porcelany zostanie definitywnie zakończona. Jeszcze w kwietniu 2019 r. firma zatrudniała niemal 400 osób, ale w maju nastąpiły zwolnienia. Obecnie pracuje tam ok. 140 osób. Według przedstawicieli władz powiatu, zwolnione osoby „zasilą szeregi bezrobotnych”. Urząd zapewnia, że postara się zaopiekować pracownikami fabryki.

Wygaszanie zakładów w Chodzieży trwało kilka lat – już w 2013 r. fabryka w Chodzieży została przejęta przez Polską Grupę Porcelanową i podjęto decyzję o połączeniu zakładów w Ćmielowie i Chodzieży. Jak tłumaczy zarząd PGP w cytowanym przez RMF FM oświadczeniu, produkcja porcelany będzie kontynuowana w Ćmielowie i Łubianie, co „pozwoli na bardziej optymalne wykorzystanie zasobów i mocy produkcyjnych”. Spółka podkreśliła, że starała się „stawić czoła rosnącym wyzwaniom” w Chodzieży, ale ostatecznie niezbędne było zamknięcie tamtejszych zakładów.

Jak zaznacza RMF FM, PGP zapewnia „trwanie tradycji chodzieskich wyrobów”, ale nie wiadomo, czy chodzi o dalszą produkcję tych samych wyrobów, co dotychczas. Wśród najsłynniejszych zestawów porcelany z Chodzieży wymieniane są m.in. „Iwona”, „Wenus” i „Miłość Wenecka”.

Początki znajdującej się w Wielkopolsce fabryki w Chodzieży sięgają 1852 r., kiedy hr. Koenigsmarck sprzedał budynek zamku kupcom z Frankfurtu nad Odrą. Do 1896 r. produkowano tam wyłącznie fajans, przez wiele lat w XX wieku działały obok siebie zakłady porcelany oraz fabryka porcelitu. Marka porcelany z Chodzieży jest jedną z najlepiej rozpoznawalnych także poza granicami Polski. (info)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here