Podejrzenia o zmowę przy przetargach drogowych w świętokrzyskiem

1111

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował o wszczęciu postępowania przeciwko dwóm podmiotom zajmującym się budową i naprawą dróg. UOKiK podejrzewa, że mogły stosować niedozwolone uzgodnienia w przetargach. Mogło to wpłynąć na wynik 10 postępowań dotyczących remontu dróg w województwie świętokrzyskim.

Jak podał Urząd, podmioty te to Star Budowa z Chybic (Świętokrzyskie) i spółka Aglet z Warszawy. UOKiK podejrzewa, że przedsiębiorcy wpłynęli na wynik blisko 10 przetargów na remonty dróg organizowanych przez świętokrzyskie gminy. Wartość zamówień wahała się od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych.

– Przeprowadziliśmy przeszukanie w siedzibach obu firm i zdobyliśmy dowody, że mogło między nimi dojść do niedozwolonych uzgodnień. Przedsiębiorcy mogli zastosować niezgodny z prawem mechanizm rozstawiania i wycofywania ofert – poinformował w komunikacie Marek Niechciał, prezes UOKIK.

Jak wyjaśnił, niedozwolony mechanizm miał polegać na tym, że gdy propozycje dwóch firm okazywały się w danym przetargu najkorzystniejsze, zwycięzca rezygnował z podpisania umowy. – Podejrzewamy, że było to celowe działanie, które miało doprowadzić do wyboru droższej oferty – ocenił Niechciał.

Dodał, że zachowanie przedsiębiorców było inne, jeżeli ich oferty nie zajmowały kolejnych miejsc według cen. Nie rezygnowali wtedy z podpisania umowy, dostarczali brakujące dokumenty i realizowali zamówienie – zaznaczył prezes UOKiK.

Urząd przypomniał, że za stosowanie praktyk ograniczających konkurencję grozi kara finansowa do 10 proc. obrotu.

Wnp.pl

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here