Ciechocinek jest jedną z najpopularniejszych miejscowości uzdrowiskowych w Polsce. Tutejsze tężnie każdego roku odwiedzają tłumy przyjezdnych. Solankowe tężnie są największym tego typu obiektem w Europie – mają łącznie ponad 1,7 km długości i prawie 16 metrów wysokości.
Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku, w tym słynne tężnie, mogą znaleźć się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Starania o taki wpis właśnie się rozpoczęły. Władze miasta i województwa kujawsko-pomorskiego złożyły już wniosek, którym teraz zajmie się Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
We wniosku o wpisanie na listę UNESCO uwzględniono tężnie solankowe, budynek warzelni soli, podziemną komorę ujęcia solanki, nadziemną otwartą instalację Grzybek oraz przepompownię. Dokument trafi teraz do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które podda go weryfikacji. Jeśli będzie pozytywna, wniosek zostanie przekazany Centrum Światowego Dziedzictwa UNESCO w Paryżu. Tam zostanie oceniony przez kolejnych ekspertów, a ewentualny wpis zostanie ogłoszony podczas corocznej sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa.
Starania o wpisanie ciechocińskiego kompleksu na listę UNESCO rozpoczęły wspólnie władze miasta i województwa. Te drugie zarządzają bowiem m.in. odrestaurowanymi w zeszłym roku tężniami solankowymi. – Ciechocińskie tężnie i cały zespół solankowy są unikatowym zabytkiem techniki, ważnym elementem architektonicznym i funkcjonalnym uzdrowiska. To wizytówka naszego regionu, dlatego dokładamy wszelkich starań, aby to dziedzictwo chronić i promować na arenie międzynarodowej – powiedział marszałek województwa Piotr Całbecki, który złożył swój podpis pod wnioskiem.
– Zespół tężni i warzelni soli wraz z parkami Tężniowym i Zdrojowym zostały już wpisane na krajową listę Pomników Historii Prezydenta RP. Mam nadzieję, że tę rangę uda się podnieść. Naszym wspólnym priorytetem jest zachowanie tego dziedzictwa kulturowego dla przyszłych pokoleń – dodawał burmistrz Ciechocinka Jarosław Jucewicz, który również podpisał się na dokumencie.
– To historyczny moment. Dzisiejsze spotkanie jest następstwem wieloletnich działań, które najpierw doprowadziły do wpisania kompleksu tężni na listę Pomników Historii, a teraz pozwalają pójść dalej. Przed nami wiele trudnych i odpowiedzialnych zadań, a warunkiem osiągnięcia sukcesu będzie współpraca na wszystkich poziomach zarządzania – samorządu województwa, samorządu miasta i czynników społecznych – podkreślił Marek Rubnikowicz, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Centrum Dziedzictwa w Toruniu.
Ceny biletów za zwiedzanie tężni wzrosły w obecnym sezonie. Normalna wejściówka kosztuje 12 zł. Darmowy wstęp mają natomiast kuracjusze Uzdrowiska Ciechocinek.
Źródło: Radio ZET / kujawsko-pomorskie.pl