Podsumowanie dokonań polskiej okulistyki w mijającym roku

1346

Polska okulistyka należy do europejskiej czołówki w leczeniu chorób siatkówki oka. Nowatorskie metody terapeutyczne spełniają w tej dziedzinie światowe standardy. Podsumowując mijający rok medexpress.pl zapytał prof. Roberta Rejdaka, kierownika Kliniki Okulistyki Ogólnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, prezesa Stowarzyszenia Chirurgów Okulistów Polskich jak wyglądała praca polskich okulistów w czasie pandemii? Co jest największym sukcesem w tej dziedzinie medycyny dla polskich pacjentów i jakie zmiany systemowe zasługują na szczególną uwagę?

Prof. Robert Rejdak jest wybitnym specjalistą chirurgii oka wykorzystującym najbardziej nowoczesne i pionierskie metody leczenia. W pracy klinicznej i badawczej specjalizuje się w diagnostyce i chirurgicznym leczeniu zaćmy, ciała szklistego i siatkówki oraz urazów gałki ocznej. Brał udział w pierwszej w Polsce operacji wszczepienia sztucznej tęczówki. Zoperował również wrodzoną zaćmę u dwumiesięcznego dziecka, przeprowadzając zabieg wspólnie z amerykańskim prof. Ferencem Kuhn. Jest współtwórcą i kierownikiem Ponadregionalnego Centrum Leczenia Urazów Narządu Wzorku przy SPSK nr 1 w Lublinie.

Dokonania zespołowe pod kierownictwem szefa Kliniki Okulistyki Ogólnej lubelskiego Uniwersytetu Medycznego były wielokrotnie wyróżniane przez Ministerstwo Zdrowia, ale w 2020 roku prof. Robert Rejdak otrzymał też nagrodę indywidualną od ministra zdrowia dla najlepszego w Polsce pracownika naukowego z dziedzinie okulistyki.

Podsumowując dokonania w okulistyce w  mijającym roku kierownik Kliniki Okulistyki Ogólnej i jednocześnie prorektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie powiedział : „ Dzięki rekomendacjom prof. Marka Rękasa, konsultanta krajowego ds. okulistyki  oraz towarzystw europejskich, byliśmy w stanie bardzo szybko  w czasie pandemii wrócić do zabiegów planowych takich jak operacje zaćmy. Od maja do października wykonywaliśmy w zasadzie od 90 do 100 proc operacji planowych sprzed pandemii. Druga fala zwolniła nieco tempo tych zabiegów”.

Do znaczących sukcesów w 2020 roku prof. Robert Rejdak zaliczył też leczenie pacjentów ze starczym zwyrodnieniem plamki, którzy  od 5 lat w ramach programu lekowego AMD, mają zagwarantowane systematyczne leczenie i opiekę okulistyczną. Kolejnym sukcesem jest fakt wykonywania operacji w trybie pilnym. Polscy okuliści operowali tak samo jak przed pandemią ofiary wypadków, osoby które doznały urazów oczu, i witrektomie w takich  przypadkach jak odklejenie siatkówki, powikłania cukrzycowe czy schorzenia plamki żółtej.

„Do leczenia tych schorzeń bardzo się przyczynił tryb jednodniowy, wprowadzony jeszcze przed pandemią. To zapoczątkowało nowatorską organizację zabiegów w okulistyce, która dobrze zdała egzamin w Polsce” – kontynuował profesor.

Na zakończenie podkreślił, jak ważna jest szczepionka przeciw COVID-19 dla personelu medycznego   w Klinice Okulistyki Ogólnej, w której codziennie przyjmowanych jest wielu pacjentów na badania i różnego rodzaju zabiegi. „Sam się zaszczepiłem już 27 grudnia jako jeden z pierwszych okulistów w Polsce. Uważam, że szczepienia wśród personelu są dążeniem do maksymalnego bezpieczeństwa epidemiologicznego również dla naszych pacjentów. Zachęcam wszystkich do powszechnych szczepień, żeby uniknąć tej groźnej choroby, abyśmy nadal mogli skutecznie leczyć osoby z chorobami oczu.  (JC)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here