Podwójny sukces uczelni na Targów Wynalazków i Innowacji INTARG

1000

Naukowcy z Politechniki Rzeszowskiej we współpracy z logopedą opracowali program komputerowy do wykrywania i oceny zaburzeń mowy w chorobie Parkinsona. Program  umożliwia obiektywną ocenę zaburzeń mowy na podstawie analizy jej nagrania podczas badania logopedycznego za pomocą mikrofonu. Program zdobył nagrodę diamentową PRO SOCIETAS BONO podczas Targów Wynalazków i Innowacji INTARG w Katowicach, które odbyły się w dniach 11-12 maja.

Autorkami programu komputerowego do wykrywania i oceny zaburzeń mowy w chorobie Parkinsona są: dr inż. Barbara Wilk, inż. Małgorzata Augustyn i dr inż. Anna Szlachta z Katedry Metrologii i Systemów Diagnostycznych Wydziału Elektrotechniki i Informatyki oraz logopeda spoza uczelni, Ewa Nowak.

Jak przekazała PAP Anna Worosz z biura prasowego Politechniki Rzeszowskiej (PRz), program umożliwia prowadzenie okresowych badań logopedycznych, ocenę stopnia zaawansowania choroby oraz planowanie przebiegu terapii. „Wyznacza różne parametry w dziedzinie czasu, częstotliwości oraz czas–częstotliwość, które można wykorzystać w diagnostyce medycznej do obiektywnej oceny procesu fonacji, artykulacji i prozodii oraz do wykrycia drżenia głosu charakterystycznego w chorobie Parkinsona” – wyjaśniła Worosz. Dzięki tej aplikacji chorzy mogą wykonywać ćwiczenia logopedyczne, które spowalniają proces degradacji mowy. Użytkownikami programu mają być też logopedzi czy lekarze neurolodzy.

Naukowcy z Politechniki Rzeszowskiej opracowali też projekt „Interaktywna słonecznie aktywna ściana – ISAS”, który wpisuje się w strategię inteligentnego i przyjaznego dla środowiska budownictwa. Projekt ten także został doceniony na targach w Katowicach złotym medalem i nagrodą „Award of The First Institute Researchers and Inventors (I.R.I.). Otrzymał je autor projektu dr inż. Jerzy Szyszka z Katedry Budownictwa Ogólnego Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury.

Jak wyjaśniła Worosz, ta interaktywna, słonecznie aktywna ściana termoizolacyjna z funkcją grzewczą (ISAS) jest rodzajem przegrody, która może mieć szerokie zastosowanie w budownictwie mieszkaniowym użyteczności publicznej lub przemysłowym.

„Umożliwia odzyskiwanie ciepła z promieniowania słonecznego, ograniczając zużycie energii konwencjonalnej potrzebnej do ogrzewania budynków. Interaktywna, prosta w budowie, bezobsługowa ściana, automatycznie reaguje zmianą oporu cieplnego na nasłonecznienie” – wyjaśniła Worosz. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here