Polacy masowo umierają na Covid, a liczba zakażeń rośnie

1081

Za dwa tygodnie na Omikron może przypadać 90 proc. zakażeń analizuje Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego. W szczycie kolejnej fali może być od 100 do 140 tys. wykrytych infekcji COVID-19, a rzeczywistych nawet około 800 tys. Instytut genetyki PAN podaje, że w ciągu dwóch tygodni zakażenie wirusem SARS-CoV-2 w wariancie omikron w Wielkopolsce wzrosło dziesięciokrotnie.

Pod koniec grudnia ub. roku w próbkach pobranych od 23 do 25 grudnia przebadano i przeanalizowano metodą RT-PCR blisko 100 pozytywnych przypadków zakażenia SARS-CoV-2. Wykryto wówczas sześć przypadków zakażenia wariantem omikron – poinformował prof. Andrzej Pławski, kierownik Centrum Medycznego Instytutu Genetyki PAN w Poznaniu. W badaniu z 10 stycznia przebadano 111 kolejnych pozytywnych próbek z rozpoznanym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 i w grupie tej stwierdzono 70 przypadków zakażenia omikronem.  -Według naszej oceny zakażenie wirusem SARS-CoV-2 w wariancie omikron w Wielkopolsce stanowiło 10 stycznia około 63 proc., co oznacza 10-krotny wzrost w ciągu ostatnich dwóch tygodni – podkreślił prof. Pławski.

Instytut Genetyki Człowieka PAN w kwietniu 2020 r. otworzył laboratorium COVID-19. W czerwcu 2021 r. laboratorium stało się częścią Innowacyjnego Centrum Medycznego. Do tej pory laboratorium przebadało ponad 85 tys. pacjentów. Wykonuje testy RT-PCR wykrywające obecność wirusa SARS-CoV-2 i testy antygenowe. Ma uprawnienia podmiotu leczniczego i wpisane jest na listę laboratoriów COVID-19 Ministerstwa Zdrowia.

W laboratorium opracowano test RT-PCR na COVID-19 i wprowadzono do diagnostyki pierwszy w Polsce test różnicujący COVID-19 i grypę. Oprócz wykonywanych testów diagnostycznych w laboratorium analizowana jest budowa i zmienność genomów SARS-CoV-2, a wyniki wprowadzane są do ogólnoświatowych baz danych.

We wrześniu Innowacyjne Centrum Medyczne wprowadziło pierwszy w Polsce test do oceny komórkowej odpowiedzi immunologicznej przeciwko SARS-CoV-2 i badanie ilościowe przeciwciał IgG w krwi. Uruchomiona została również pracownia sekwencjonowania genomowego. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here