Polacy oddychają zanieczyszczonym powietrzem – smog zabija rocznie prawie 50 tys. osób

1278

Polska jest czarnym punktem na mapie Europy pod względem zanieczyszczenia powietrza. Dopuszczalne limity stężenia szkodliwych pyłów zamieszonych oraz rakotwórczego beznopirenu, wyznaczone przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) przekraczamy nawet dziesięciokrotnie. Spośród 50  najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii Europejskiej, aż 36 znajduje się w naszym kraju. Najgorzej jest na południu Polski. W ocenie WHO, koszty leczenia schorzeń wywołanych przez smog, wynoszą ok. 30 mld euro rocznie.

Smog jest  jednym z największych problemów ekologicznych i zdrowotnych Polaków. Powoduje liczne zagrożenia dla zdrowia oddechowego. Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Choroby Alergiczne i POChP (przewlekłą chorobę układu oddechowego) organizuje od 2010 roku Dni Spirometrii, prowadząc wspólnie z Avivą kampanię społeczno-edukacyjną „Wiem, czym oddycham” promując profilaktykę i darmowe wspieranie badania płuc.

Spirometria jest najprostszym sposobem na sprawdzenie  układu oddechowego  u każdego pacjenta.. Badanie polega na pomiarze objętości i pojemności płuc oraz przepływu powietrza przez płuca i oskrzela. Trwa kilka minut i nie wymaga przegotowania. Jest bezbolesne, a wynik jest dostępny od razu. Przekonali się o tym uczestnicy konferencji w PAP – „Zbadaj płuca, bo smog szkodzi”, którą 1 października zainaugurowano  dziewiąte już Dni Spirometrii.

– W dotychczasowych ośmiu edycjach przebadaliśmy bezpłatnie 50 tys. osób – informował dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, przewodniczący  Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Choroby Alergiczne i POChP na konferencji prasowej w PAP. –  U ponad 10 tys. wykryto obturakcję oskrzeli, co było wskazówką do dalszych badań. Do wykonania spirometrii zachęcamy każdego, bo wszyscy oddychamy zanieczyszczonym powietrzem przez smog, spaliny i dym tytoniowy. W Polsce na astmę i przewlekłą obturacyjną chorobę płuc cierpi ponad 6 milionów pacjentów, ale tylko połowa wie o swojej chorobie.

Badanie spirometryczne pomaga w rozpoznaniu zagrożenie zanim wystąpią nieodwracalne powikłania. W przypadku wykrycia zaburzeń przepływu powietrza przez układ oddechowy, pacjent otrzyma list do swojego lekarza z prośbą o pogłębienie diagnostyki.

– Tegoroczne Dni Spirometrii poświęcamy szczególnie wpływowi zanieczyszczeń powietrza na zdrowie – wyjaśnia dr  Piotr Dąbrowiecki. – Stąd wynika nasza współpraca z Avivą, która prowadzi ciekawą kampanię edukacyjną na temat szkodliwości smogu „Wiem. Czym oddycham”.

W centrum Warszawy, obok skrzyżowania Alei Jerozolimskich i a. Jana Pawła II postawiono pierwszy w Polsce billboard będący filtrem powietrza. Dzięki technologii trzech warstw siatki oczyszczającej The Breath, opracowanej przez  włoskich naukowców, instalacja jest w stanie pochłonąć zanieczyszczenia emitowane przez ponad 91 tys. samochodów rocznie. Od 1 października billboard oczyszcza powietrze i zachęca do udziału w akcji „Wiem, czym oddycham”.

(JC)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here