Polacy widzą coraz gorzej

542

Aż 90 procent Polaków w wieku 18-65 lat ma problemy z oczami, a blisko 70 procent posiada zdiagnozowaną wadę wzroku. Prawie 65 procent nosi okulary, co czterdziesty Polak korzysta z soczewek kontaktowych, mniejszość stanowią osoby, które laserowo skorygowały wadę wzroku. Dbanie o zdrowsze oczy to regularne wizyty u specjalistów i zakup odpowiednich akcesoriów korekcyjnych, co składa się na regularne wydatki. Sprawdzamy ile kosztuje dbanie o wzrok.

Badania wskazują, że blisko 65 procent osób z wadami wzroku nosi okulary, a co czterdziesty Polak korzysta z soczewek kontaktowych. Sposobem na wygodniejsze życie bez ich używania jest zabieg laserowego usuwania wady wzroku. Wielu „okularników” chętnie by skorzystało z tej metody, jednak obawiają się zbyt dużych kosztów. Tymczasem często jest to tańsze rozwiązanie niż tradycyjne sposoby na poprawę widzenia. Jesteśmy dziś bardziej narażeni na wady wzroku niż kiedyś. Obecne pokolenie jest pokoleniem okularników – alarmuje prof. Iwona Grabska-Liberek, z Polskiego Towarzystwa Okulistycznego. 

Ile kosztuje dbanie o lepszy wzrok?
Okulary, o ile wcześniej nie ulegną zniszczeniu, należy wymieniać średnio co dwa lata. Na ich koszt składa się cena oprawek i szkieł korekcyjnych. Te pierwsze można kupić już za kilkadziesiąt złotych, jednak takie, których jakość jest już dość dobra to wydatek przynajmniej 250 zł. Jeśli zależy nam na tym, aby stanowiły wyjątkowy designerski dodatek znanej marki, to ich koszt może sięgać nawet ponad tysiąc złotych. Ceny szkieł korekcyjnych również mogą być bardzo wysokie. O ile te podstawowe, dla osób bez dużej i skomplikowanej wady, mogą być stosunkowo niedrogie i kosztować około 100 zł za parę, to w przypadku osób, u których wada wzroku jest większa lub bardziej złożona np. nadwzroczność połączona z astygmatyzmem, to już ich koszt może być naprawdę duży. Za parę takich soczewek można zapłacić nawet kilka tysięcy złotych.
Zakup soczewek kontaktowych również wiąże się z dużymi kosztami. Choć są tańsze niż okulary, trzeba je zwykle wymieniać dość często. Na rynku dostępne są zarówno jednodniowe, tygodniowe, miesięczne, jak i kwartalne. Ich cena zależy od wady wzroku pacjenta oraz rodzaju soczewki.

Średni miesięczny koszt noszenia soczewek miesięcznych, płynów do ich czyszczenia oraz przechowywania wynosi ok. 45 zł, czyli rocznie jest to co najmniej 540 zł. Zabieg laserowej korekcji wzroku wystarczy przeprowadzić raz, aby już do czasu, gdy w układzie optycznym pojawią się zmiany związane ze starzeniem się własnej soczewki wewnątrzgałkowej, nie być zmuszonym do noszenia niewygodnych okularów i dość kłopotliwych soczewek kontaktowych. Dlatego po podsumowaniu wszystkich metod korekcji wzroku, zabieg laserowy może okazać się nawet kilkukrotnie tańszym rozwiązaniem i z pewnością podnoszącym komfort życia osób potrzebujących korekcji wad wzroku.

Inwestycja na całe życie

Laserowa korekcja wzroku to bezpieczny i trwający zaledwie kilka minut zabieg, pozwalający przywrócić pełną ostrość widzenia. Umożliwia skorygowanie krótkowzroczności, nadwzroczności oraz astygmatyzmu. Niestety jest to usługa medyczna, która nie jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jest zaliczana do zabiegów medycyny estetycznej, co nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie oznacza, że jest wykonywana wyłącznie w klinikach prywatnych. W związku z tym jej koszty ponosi pacjent. Światowa Organizacja Zdrowia (World Health Organization) zauważa rosnący problem ze wzrokiem na świecie:

Choroby oczne i zaburzenia widzenia są powszechne i zdecydowanie zbyt często pozostają nieleczone – powiedział dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO. – Ludzie, którzy potrzebują leczenia chorób oczu, muszą otrzymywać wysokiej jakości, łatwo dostępną opiekę. Uwzględnienie chorób oczu w krajowych planach zdrowotnych, powinno być elementem powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego w każdym kraju.
Cena zabiegu korekcji jest zróżnicowana w zależności od reputacji kliniki, w której ma on zostać wykonany, wykorzystywanych technologii i sprzętu, a także wybranej metody korekcji np. LASIK, LASEK, SMILE czy FEMTO – LASIK. O tym, która z nich będzie najodpowiedniejsza dla konkretnej osoby, decyduje lekarz po wykonaniu szczegółowych badań kwalifikujących do zabiegu.

Czasem pacjent może wybrać czy skorygować wadę tańszą, czy nieco droższą metodą – mówi lek. med. Oxana Borissova, założycielka Wrocławskiej Kliniki Eye Laser Center – Centrum Dobrego Wzroku, specjalistka chorób oczu oraz chirurgii refrakcyjnej. – Zdarza się jednak i tak, że nie ma wyboru, gdyż odpowiedni może być wyłącznie jeden z dostępnych sposobów usunięcia wady. Zwykle wiąże się to z rodzajem wady wzroku, budową gałki oraz przeciwwskazaniami do innych typów zabiegów, podsumowuje właścicielka kliniki. (inf) 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here