Połączenia gazowe z Niemcami i Czechami na razie zarzucone

923

Możliwość rozbudowy gazowych interkonektorów z Niemcami i Czechami została na razie zarzucona. W aukcjach, przeprowadzonych przez operatorów systemów przesyłowych gazu nikt nie zarezerwował produktów rocznych, które powstałyby na skutek rozbudowy.

Rozporządzenie NC CAM w praktyce

Zgodnie z europejskim Rozporządzeniem NC CAM z 2017 r., zawierającego kodeks sieci dotyczący mechanizmów alokacji zdolności w systemach przesyłowych gazu, operatorzy co dwa lata badają, czy rynek nie zgłasza zapotrzebowania na dodatkowe zdolności przesyłu gazu na połączeniach międzysystemowych. Przed dwoma laty operatorzy rozpoczęli tzw. procedurę incremental 2019, prowadząc ocenę zapotrzebowania rynku. W razie pojawienia się zgłoszeń na zdolność przyrostową operatorzy mieli oszacować, czy należy rozpocząć prace nad projektami zwiększania zdolności przesyłowej w punktach łączących systemy gazowe.

Efekty sondowania rynku z 2019

Uczestnicy rynku w badaniu sprzed dwóch lat zgłosili niewiążące potrzeby, których spełnienie wymagałoby zwiększenia zdolności połączeń międzysystemowych. W przypadku interkonektora z Niemcami w Lasowie, na granicy między systemami Gaz-Systemu i niemieckiego Ontras zgłoszono zapotrzebowanie na dodatkowy przesył gazu z Polski do Niemiec, przekraczającą zdolności techniczne połączenia. Dlatego operatorzy uruchomili fazę projektowania rozbudowy połączenia.

W przypadku Mallnow na gazociągu jamalskim  czyli w punkcie styku Gaz-Systemu i Gascade – zgłoszenia dostał jedynie niemiecki operator. Ze strony Gaz-Systemu nie wymagało to inicjowania projektu zdolności przyrostowej, ponieważ jest ona wystarczająca. Analizy techniczne rozpoczął jedynie Gascade.

Natomiast zgłoszenia dla punktu połączenia z systemem czeskiego Net4Gas w Cieszynie zgłoszono zapotrzebowanie na zdolność przyrostową w kierunku Czech. Operatorzy zaczęli więc prace projektowe. Zgodnie ze zgłoszeniami, dodatkowe możliwości byłby oczekiwane najwcześniej od 2026 roku. Propozycje projektów przepustowości przyrostowej zostały pod koniec kwietnia 2021 r. zatwierdzone przez Prezesa URE.

Jakie są kolejne etapy procedury? Dlaczego wciąż nie ma wiążących deklaracji? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

LINK: https://wysokienapiecie.pl/39366-propozycje-rozbudowy-polaczen-gazowych-z-niemcami-czechami-na-razie-zarzucone/#dalej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here