Politechnika Opolska wyposaża Centrum Projektowe Fraunhofera

928

Blisko dziewięć milionów złotych będzie kosztowało wyposażenie centrum badawczo-rozwojowego w Centrum Projektowym Fraunhofera dla Zaawansowanych Technologii Lekkich Politechniki Opolskiej – poinformowała Anna Kułynycz z biura prasowego uczelni. Opolski oddział Instytutu Fraunhofera powstał w 2018 roku jako pierwszy w Polsce.

Ma się specjalizować w opracowywaniu wyjątkowo lekkich i wytrzymałych materiałów używanych w motoryzacji, przemyśle lotniczym i inżynierii lądowej. Wśród celów badawczych oddziału jest także elektomobilność i zagadnienia związane z przetówrstwem węgla.

Jak informuje uczelnia, w powstającym centrum badawczo-rozwojowym będą funkcjonowały trzy laboratoria przeznaczone m.in. do prowadzenia badań zmęczeniowych materiałów, ich oceny i struktur. Na liście zakupowej znalazł się skaningowy mikroskop elektronowy, nanotwardościomierz, komora klimatyczna, komora solna i starzeniowa oraz stanowisko do wieloosiowych badań zmęczeniowych.

Według władz uczelni, po zakończeniu projektu, urządzenia centrum badawczo-rozwojowego będą mogły być wykorzystane także przez firmy, które będą mogły zamówić wysokospecjalistyczne badania na zasadach komercyjnych, z wykorzystaniem wiedzy i doświadczenia specjalistów Politechniki Opolskiej.(PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here