Politechnika Śląska kończy ważną inwestycję

405

W Zabrzu dobiega końca budowa Europejskiego Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia Politechniki Śląskiej. Otwarcie ośrodka jest planowane w październiku. We współpracy z wiodącymi uczelniami medycznymi, światowymi koncernami zajmującymi się wdrożeniami rozwiązań medycznych, a także przy wsparciu władz samorządowych ma być tam prowadzona działalność naukowa, badawcza i wdrożeniowa, mająca na celu poprawę profilaktyki, diagnostyki oraz leczenia chorób.

Celem inwestycji jest stworzenie unikatowego zespołu wysokospecjalistycznych laboratoriów badawczo-technologicznych, wspierających firmy wdrażające wyroby i technologie medyczne. Centrum będzie stwarzać możliwość międzynarodowej kooperacji i uczestniczenia w europejskiej oraz światowych platformach technologicznych. Mają tam działać m.in. Laboratorium Wizji Komputerowej oraz Wirtualnej Rzeczywistości, Laboratorium Planowania Zabiegów Operacyjnych, Laboratorium Szybkiego Prototypowania, Laboratorium Badań Struktury Implantów, Laboratorium Inżynierskiego Wspomagania w Stomatologii, Laboratorium Badań Narządu Ruchu Człowieka. Ma prowadzić badania w takich dziedzinach, jak bioinformatyka, biomechatronika, biomateriały oraz przetwarzanie sygnałów biomedycznych.

„W Zabrzu tworzy się w tej chwili unikatowe miejsce. Są tu ulokowane ośrodki i instytucje zajmujące się nauką na rzecz ochrony zdrowia. Politechnika współpracuje z nimi. Jak ważna jest organizacja procesu ochrony zdrowia, jak ważnych narzędzi może w bardzo krótkim czasie dostarczyć nauka, jeśli ten proces jest dobrze zorganizowany, pokazał czas pandemii. W naszym nowym centrum chcemy właśnie taki proces realizować” – mówił prof. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej.

Rektor Politechniki Śląskiej nawiązał do dobrej współpracy uczelni, władz miasta i regionu oraz partnerów biznesowych przy tym projekcie – „W tej chwili kończymy proces inwestycyjny budynku, w którym będzie mieścić się Europejskie Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia. Myślę, że ten obiekt jest symbolem dobrej współpracy. Samo Centrum wywodzi się z Centrum Inżynierii Biomedycznej, tworzonego przez konsorcjum do wspólnych działań na rzecz technologii wspomagających zdrowie”.

Całość budżetu – projekty, grunty, inwestycja budowlana oraz wyposażenie nowoczesnych laboratoriów – wynosi ponad 110 mln zł. Wybudowano budynek laboratoryjny za kwotę 44 mln zł, wyposażony w najnowocześniejszą aparaturę naukowo-badawczą której koszty wyniosły 66 mln zł.

Jednym z partnerów Politechniki Śląskiej w tych działaniach jest Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach. Rektor tej uczelni prof. Tomasz Szczepański podkreślił, że najlepsze wyniki przynoszą badania interdyscyplinarne, na styku różnych dyscyplin – „Jestem szczęśliwy podwójnie. Jako zabrzanin mogłem podziwiać transformację tego terenu. Cieszę się, że powstaje tu coś, co cały czas się rozwija i służy Politechnice Śląskiej, miastu, ale także Śląskiemu Uniwersytetowi Medycznemu. Mój drugi powód do radości to postęp w naukach bioinżynieryjnych, który jest jednym z warunków postępu w medycynie. Współpraca między lekarzami a inżynierami jest dużą wartością. Trwa już od wielu lat i przyniosła bardzo dobre, pozytywne efekty dla pacjentów”.

Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza, podkreślała dobrą współpracę miasta z ośrodkami akademickimi oraz transformację, jaką Zabrze przeszło w ostatnich latach, przekształcając się z miasta przemysłu ciężkiego w ośrodek nauki i nowoczesnych technologii – „To kolejna karta w historii naszego miasta. Jestem ogromnie wdzięczna naszym naukowcom. Ten obiekt ma służyć nie tylko Zabrzu i naszej społeczności śląskiej, ale także międzynarodowej społeczności naukowej. Cieszę się, że młodzi ludzie będą mogli rozwijać tu swoje skrzydła”.

„Centrum będzie wyposażone w najnowocześniejszą aparaturę dostępną na rynku światowym. To pozwoli rozwinąć nasz potencjał badawczy w takich technologiach jak wirtualne technologie dla zdrowia, wykorzystanie sztucznej inteligencji w diagnostyce i systemach eksperckich wspomagających lekarzy w decyzjach. To także druk 3D, technologie związane ze wspomaganiem rehabilitacji, treningu sportowego. Będzie to najnowocześniejsza aparatura, która stawia Politechnikę Śląską wśród najlepiej wyposażonych laboratoriów i centrów badawczych w naszym kraju” – powiedział prof. Marek Gzik, dyrektor Europejskiego Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia EHTIC . (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here