Dr Karolina Pierzynowska z Wydziału Biologii UG znalazła się wśród czwórki finalistów, którzy walczą o międzynarodową nagrodę Future Science Future Star Award. Na laureatkę z Polski można zagłosować w plebiscycie, który zakończy się za kilka tygodni.
Jak poinformowała Elżbieta Michalak-Witkowska z zespołu prasowego Uniwersytetu Gdańskiego, rozpoczął się ostatni etap konkursu, a tym samym – wyłonienie zwycięzcy, które odbywa się na zasadzie plebiscytu publiczności. Laureaci nagrody z Włoch, Pakistanu, Kamerunu oraz Polski czekają na głosy. Zwycięzca otrzyma m.in. 1000 funtów na wsparcie swojej kariery.
Dr Karolina Pierzynowska z Katedry Biologii Molekularnej Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego prowadzi badania nad poszukiwaniem patomechanizmów oraz nowych strategii terapeutycznych dla chorób genetycznych i neurodegeneracyjnych.
„Tematem mojej pracy doktorskiej było opracowanie terapii dla choroby Alzheimera i Huntingtona z użyciem genisteiny, naturalnie występującego izoflawonu. Badania przeprowadzone zarówno na modelach in vitro, jak i na modelach mysich tej chorób wykazały wysokie bezpieczeństwo i dużą skuteczność tej terapii. Właśnie te badania zostały docenione przez komisję Future Science Future Star Award” – tłumaczy dr Pierzynowska, cytowana na łamach portalu internetowego gdańskiej uczelni.
Nagroda ta byłaby dla polskiej badaczki – jak uzasadniła – „kolejną motywacją do intensywnej pracy nad molekularnymi mechanizmami chorób neurodegeneracyjnych i rozwojem nowych terapii”. Za pięć lat polska biolożka widzi siebie jako lidera własnej grupy badawczej, aby poprowadzić najwyższej jakości badania w dziedzinie neurobiologii molekularnej i komórkowej.
Międzynarodowa nagroda Future Science Future Star organizowana jest przez wydawnictwo „Future Science” i czasopismo „BioTechniques”. Jej celem jest wyróżnienie wybitnych naukowców zajmujących się naukami przyrodniczymi, których praca może mieć wpływ na ludzkie zdrowie, i którzy mają za sobą „szybki i intensywny start karierzy naukowej”, a do prowadzonych przez siebie badań „podchodzą z ogromną pasją”.
Komisja sędziowska nagrody składa się z doświadczonych naukowców z całego świata. W bieżącej edycji konkursu w komisji zasiedli: Ian A Blair (University of Pennsylvania, USA), Ananda Bandyopadhyay (Bill & Melinda Gates Foundation, USA), Andy Tay Kah Ping (National University of Singapore) i Catherine Martel (Université de Montréal, Kanada).
Więcej o badaniach dr Karoliny Pierzynowskiej i głosowaniu na stronach Uniwersytetu Gdańskiego.