Polpharma otwiera pierwsze w Polsce centrum aktywnych substancji czynnych

253

Polpharma otworzyła w Starogardzie Gdańskim nowe, specjalistyczne centrum, przeznaczone do prac badawczo-rozwojowych i produkcji wysoce aktywnych substancji czynnych (HP API)*, wykorzystywanych do produkcji leków, m.in. onkologicznych. Inwestycja ta, o wartości ponad 100 milionów złotych, jest jedyną tego typu w Polsce i jedną z nielicznych w Europie. Stawia to Polpharmę
w czołówce wytwórców HP API na świecie
.

Technologia, bezpieczeństwo i produkty najwyższej jakości

Nowoczesne technologie i wysokie standardy centrum pozwolą na rozwój i produkcję substancji, które pomagają pacjentom w walce m.in. z chorobami onkologicznymi, stwardnieniem rozsianym czy rdzeniowym zapaleniem mięśni (SMA).

W pierwszej kolejności substancje, które będą produkowane w nowo otwartym obiekcie to:   Trametinib: stosowany w leczeniu czerniaka i niedrobnokomórkowego raka płuc.  Vismodegib: przeznaczony do leczenia raka podstawnokomórkowego.  A w niedalekiej przyszłości będą rozwijane:  Ozanimod: stosowany w leczeniu stwardnienia rozsianego i zapalnej choroby jelit.  Risdiplam: lek na rdzeniowy zanik mięśni (SMA).

Centrum powstało z troską o najwyższe standardy bezpieczeństwa dla pracowników i dla środowiska. Wyposażenie laboratoriów to możliwie najlepsze w swojej klasie technologie zabezpieczeń chroniące pracowników przed narażaniem na szkodliwe działanie wysoko aktywnych substancji, w postaci izolatorów, a także dodatkowe rozwiązania w zakresie ochrony zbiorowej (wtórnej).

Znaczenie inwestycji dla bezpieczeństwa lekowego

Obecnie około 80% światowej produkcji API odbywa się poza Europą, głównie w Azji. W Polsce, na około 400 molekuł podlegających refundacji, jedynie około 3% pochodzi z produkcji krajowej. Inwestycja Polpharmy ma na celu zwiększenie lokalnych zdolności produkcyjnych, co jest kluczowe dla zapewnienia ciągłości dostaw leków i uniezależnienia się od zewnętrznych źródeł.

Prezes Polpharmy, Sebastian Szymanek, podkreślił: Prometeusz to nie tylko nowoczesny obiekt, ale przede wszystkim kompleksowe rozwiązanie dla produkcji wysoce aktywnych substancji czynnych (ang. HP API). To substancje, które mają kluczowe znaczenie m.in. w dziedzinie onkologii, gdzie, jak wszyscy wiemy, zapadalność na nowotwory rośnie niestety w alarmującym tempie. Nasza inwestycja pozwoli na skuteczniejszą walkę z tym wyzwaniem, dostarczając niezbędnych narzędzi dla nowoczesnej medycyny. Nasz entuzjazm i duma wynikają z przekonania, że dzięki Prometeuszowi, Polpharma będzie mogła jeszcze skuteczniej przyczyniać się do poprawy zdrowia i jakości życia pacjentów nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie.
W ten sposób realizujemy naszą misję „Pomagamy ludziom żyć zdrowo w zdrowym świecie”.

Marszałek Województwa Pomorskiego, Mieczysław Struk, dodał: “Bez leków nie odbędzie się żadna operacja, w przytłaczającej większości przypadków chorych, lekarze bez zastosowania leków są całkowicie bezradni. Zanim jednak lek trafi do apteki lub szpitala, musi zostać opracowany przez naukowców a potem wyprodukowany w specjalistycznych fabrykach. Wymaga to ścisłej współpracy pomiędzy producentami, rządem, organami regulacyjnymi, farmaceutami, lekarzami i pacjentami, aby zapewnić, że leki są bezpieczne, skuteczne, dostępne i odpowiednio stosowane. Niemniej jednak, w dobie globalnych zagrożeń, bezpieczeństwo lekowe, zwłaszcza w aspektach dostępności, ciągłości dostaw i rezerw strategicznych leków, staje się żywotną kwestią dla funkcjonowania ochrony zdrowia publicznego.”

Rozwój zdolności produkcyjnych

Otwarcie centrum to dopiero początek. Przewidywany jest dalszy rozwój w dziedzinie produkcji i badania substancji wysokoaktywnych. Zaplanowane jest podwojenie zdolności produkcyjnej, w postaci drugiej linii produkcyjnej w małej skali oraz budowa  nowej hali produkcyjnej przeznaczonej dla produkcji substancji wysokoaktywnych w dużo większych ilościach oraz laboratorium kontroli jakości dostosowanego do wymagań wynikających z pracy z takimi substancjami.

Dzięki nowemu ośrodkowi Polpharmy możliwe staje się poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań, następuje rozwój polskiego przemysłu farmaceutycznego, a także wkład
w budowanie bezpieczeństwa lekowego Polski.

Polpharma

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here