Polscy inżynierowie w finale Space Resources Challenge

904

Inżynierowie Łukasiewicz – PIAP znaleźli się w gronie pięciorga finalistów Space Resources Challenge – zawodów organizowanych przez ESA i ESRIC. Uczestnicy mają przetestować system robotyczny dla rozpoznania surowcowego na Księżycu. O konkursie poinformowała w prasowym komunikacie Sieć Badawcza Łukasiewicz.

W lipcu 2021 inżynierowie Sieci Badawczej Łukasiewicz – Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP wysłali zgłoszenie swojego udziału w zawodach Space Resources Challenge. To konkurs zorganizowany przez European Space Agency (ESA) i European Space Resources Innovation Centre (ESRIC), którego założeniem jest zaproponowanie i przetestowanie systemu robotycznego dla rozpoznania surowcowego na Księżycu w celu umożliwienia przyszłej eksploatacji zasobów pozaziemskich.

Polscy inżynierowie przeszli etap selekcji i znaleźli się w gronie 13 instytucji z Europy i Kanady. Następnie udali się do Holandii na specjalnie przygotowany przez ESA tor testowy oddający środowisko księżycowe. W określonym czasie mieli pokonać tor przeszkód terenowych oraz zebrać dane o ciekawych strukturach geologicznych. W testach udział wzięli: Jakub Główka, Filip Jędrzejczyk, Michał Bryła z Łukasiewicz – PIAP oraz Łukasz Kruszewski z Instytutu Nauk Geologicznych Polska Akademia Nauk.

Wywiązali się z tego zadania i po ocenie komisji konkursowej znaleźli się w gronie pięciorga finalistów. Wśród ich konkurentów znalazły się zespoły z: ETH Zurich & University of Zurich (Szwajcaria), Mission Control Space Services (Kanada), FZI Forschungszentrum Informatik (Niemcy), Space Application Services & Universite Du Luxembourg & Dynamic Imaging Analytics & La Palma Research Centre & University de Lorraine & The Open University (Belgia/Luksemburg/Wielka Brytania/Francja).

„Nie wiedzieliśmy, jaki teren będzie musiał pokonać nasz robot i co może sprawić mu kłopoty. Dlatego gdy dojechaliśmy do kluczowego fragmentu i zobaczyliśmy w kamerach ślady pozostawione przez nas na badanej powierzchni, poczuliśmy się jak prawdziwi odkrywcy. Teraz chcielibyśmy zdecydowanie poprawić nasz wynik” – mówi Jakub Główka z Łukasiewicz – PIAP, kierownik działu, w którym realizowane były przygotowania do konkursu, cytowany w prasowym komunikacie.

Pięciu zwycięzców tego etapu będzie miało zapewnione finansowanie na udoskonalenie swojego rozwiązania i podejście do podobnego testu jeszcze raz we wrześniu 2022. Tam zwycięzca będzie już tylko jeden – otrzyma on szansę rozwinięcia technologii i wpisania się w łańcuch dostaw ESA na potrzeby lotu na Księżyc.

Finalista ma dostarczyć gotowe elementy, które wraz z całym systemem mają wylądować w rejonie Bieguna Południowego Księżyca w 2029 roku (w ramach misji European Large Logistic Lander). To jedna z kilku obecnie planowanych misji księżycowych obok słynnej misji Artemis dedykowanej budowie stacji tranzytowo-badawczej na Południowym Biegunie Księżyca – czytamy w prasowym komunikacie.

Wysłany na zawody robot to platforma mobilna ważąca 100 kilogramów przeznaczona do wizualnego rozpoznania terenu. W tym celu opracowano specjalną wersję robota, bazując na bazie platformy PIAP Patrol. Robot wyposażony jest w specjalistyczne kamery i gąsienicowo – kołowy system napędu zapewniający zwiększoną mobilność w trudnych warunkach terenowych.

PAP – Nauka w Polsce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here