Polscy laureaci stypendium Fulbrighta 2020-21

1307

Ze stypendium Fulbrighta w największym programie wymiany naukowej i kulturowej Stanów Zjednoczonych  w latach 2020-21 skorzysta 48 polskich studentów, doktorantów i naukowców. W ramach ustanowionego  ponad 70 lat Programu Fulbrighta wspierana jest współpraca na rzecz rozwoju nauki, kultury oraz relacji międzyludzkich i międzyinstytucjonalnych pomiędzy USA a ponad 160 krajami. Zgodnie z wizją inicjatora Programu, amerykańskiego senatora J. Williama Fulbrighta, jest to narzędzie w budowaniu dialogu i pokojowych relacji między narodami. Tegorocznym laureatom  stypendium sfinansowane zostaną  wyjazdy naukowe do USA oraz obiecujące projekty.

Ze stypendium Fulbright Senior Award 2020-21, przeznaczonego dla pracowników badawczych lub badawczo-dydaktycznych z polskich jednostek naukowych, skorzysta 21 naukowców ze stopniem doktora. Stypendium Fulbrighta umożliwia realizację projektu, trwającego od 3 do 9 miesięcy, w USA. Stypendyści reprezentują różne dziedziny nauk – przyrodniczych, ekonomicznych, technicznych, humanistycznych i medycznych. Laureatami są badacze m.in. z  Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Politechniki Warszawskiej i Wrocławskiej, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Łódzkiego oraz Akademii Górniczo-Hutniczej.

Kolejnych 17 osób skorzysta z Fulbright Junior Research Award 2020-21. Jest to 6-9 miesięczne stypendium dla doktorantów z polskich instytucji, przeznaczone na realizację własnego projektu badawczego w USA.

Fulbright Graduate Student Award to stypendium dla osób zainteresowanych rozpoczęciem studiów magisterskich lub doktoranckich w USA, finansujące pierwszy rok nauki, z możliwością przedłużenia na kolejny rok. W sezonie 2020-21 skorzysta z niego 10 młodych naukowców z Warszawy, Gdańska, Poznania i jednej z uczelni duńskich.

W sezonie 2020-21 Program Fulbrighta planuje jeszcze przyznanie trzech stypendiów dydaktycznych Fulbright Slavic Award (dla wykładowców akademickich specjalizujących się w kulturze i historii krajów Europy Środkowo-Wschodniej) oraz dziesięciu stypendiów Fulbright STEM Impact Award. Są one przeznaczone dla specjalistów reprezentujących dziedziny STEM, z doświadczeniem w zarządzaniu projektami badawczymi oraz nadzorowaniu pracy zespołu badawczego. Rekrutacja do programu na wyjazd w roku akademickim 2020-21 jeszcze nie została ogłoszona.

Nauka w Polsce – PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here