Polska firma SPLAST z Krosna stawia na innowacje

1001

Firma SPLAST zainwestuje 40 mln zł w rozwój  i innowacje.  W ramach projektu wspieranego przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu (PAIH), polski producent z branży tworzyw sztucznych wdraża nowe rozwiązania wypracowane przez centrum B+R spółki i w ramach prowadzonych międzynarodowych projektów badawczych. Inwestycja ma zwiększyć wolumen innowacyjnych produktów i wzmocnić efektywność istniejących już procesów.

SPLAST to rodzinna firma z kapitałem polskim. Na rynku działa od ponad 30 lat. W ofercie spółki znajdują się profesjonalne zestawy do utrzymywania czystości oraz detale z tworzyw sztucznych dla przemysłu motoryzacyjnego, elektronicznego, AGD, kosmetycznego i meblarskiego.

 Inwestycje w innowacje

Spółka SPLAST od dawna stawia na innowacje, a w badania i rozwój produktów firma inwestuje 3 proc. rocznych dochodów. W ramach nowej inwestycji, spółka planuje zwiększyć moce produkcyjne zakładów zlokalizowanych w Jedliczu i Krośnie, a także nabyć zabudowane grunty w Jaśle. Nowy projekty zakłada wdrożenie rozwiązań, które wzmocnią efektywność istniejących procesów i zwiększą produkcję innowacyjnych produktów.

Zakup nowoczesnych urządzeń i maszyn oraz modernizacja dotychczasowych ma zapewnić m.in. wzrost produktywności i skrócenie czasu realizacji zamówień. Zwiększenie możliwości produkcyjnych spółki nastąpi również poprzez rozszerzenie produkcji. Inwestycja zakłada realizację dwóch innowacyjnych projektów polegających na opracowaniu nowej technologii i produktu. Firma zamierza korzystać m.in. z odnawialnych źródeł energii, budując infrastrukturę fotowoltaiczną. Produkowana energia będzie wykorzystywana w całości na potrzeby zakładu.

– Rozwój polskiego przemysłu z wykorzystaniem najnowszych technologii to jeden z priorytetów polskiego rządu. Znajduje to również odzwierciedlenie w opracowanej, w kierowanym przeze mnie resorcie, nowej Polityce Przemysłowej Polski. Cieszę się, że polska firma stawia na kolejne projekty B+R. To, co wyróżnia tę spółkę, to właśnie innowacyjność, ale też międzynarodowy zasięg działania. Widzimy, że nasi przedsiębiorcy dostrzegają współzależność między inwestycjami w innowacje i badania, a korzyściami biznesowymi jakie płyną ze współpracy świata nauki i biznesu. Projekty badawczo-rozwojowe przynoszą też dodatkowe przychody, zwiększają konkurencyjność, ale też umożliwiają dynamiczną ekspansję na rynkach zagranicznych, na czym nam szczególnie zależy – mówi wiceminister rozwoju, pracy i technologii, Grzegorz Piechowiak.

Nakłady na nową inwestycję firmy sięgną 40 mln zł

W zakresie uzyskania pomocy publicznej firmę wspierała Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Spółka uzyskała grant oraz zwolnienie podatkowe w ramach PSI. – Firma SPLAST inauguruje kolejny już projekt z zakresu innowacji, co niezmiernie nas cieszy. Warto w tym kontekście podkreślić fakt, że liczba inwestycji badawczo-rozwojowych w Polsce stale rośnie. Co istotne, w ostatnich kilku miesiącach odnotowujemy wzrost zainteresowania, jeśli chodzi o perspektywy rozwoju sektora B+R w naszym kraju. Szczególnie cieszy nas fakt, że do PAIH zwracają się innowacyjne polskie firmy, które coraz chętniej sięgają po grant rządowy. Właśnie z myślą o takich firmach dokonaliśmy w ostatnim czasie istotnych zmian w tym narzędziu wsparcia. To niezwykle wartościowe dla naszej gospodarki inwestycje – mówi Marcin Fabianowicz, dyrektor Centrum Inwestycji PAIH.

Firma SPLAST dysponuje trzema nowoczesnymi zakładami produkcyjnymi: w Krośnie i Jedliczu oraz na Węgrzech – w Miskolcu, zatrudniając łącznie ponad 600 pracowników. Międzynarodowy zasięg firmy pokazuje, że spółka doskonale radzi sobie nie tylko w Polsce, ale i na rynkach europejskich.

– Szczególną wagę przywiązujemy do działalności badawczo-rozwojowej w ramach Centrum B+R prowadzonego na terenie zakładu w Krośnie. W latach 2017-2020 wdrożyliśmy do produkcji 3 nowe technologie, zaoferowaliśmy na rynku około 80 nowych produktów, uzyskaliśmy 2 międzynarodowe patenty i 19 wzorów użytkowych wspólnotowych. Stawiamy na rozwój poprzez innowacyjność. Cieszymy się, że z pomocą Polskie Agencji Inwestycji i Handlu możemy realizować nasz plan i kolejne inwestycje – mówi Tadeusz Sanocki, prezes Zarządu firmy SPLAST.

Polska dobrym kierunkiem dla działalności badawczo-rozwojowej

Wśród obecnie obsługiwanych przez PAIH inwestycji z obszaru B+R są m.in. projekty związane z rozwojem oprogramowania, a także te z pogranicza IT, czy branży motoryzacyjnej i mediowej. W ubiegłym roku pozytywną decyzją i ulokowaniem inwestycji w Polsce zakończyło się 8 projektów B+R. Aktualnie w portfolio Agencji jest 12 potencjalnych inwestycji badawczo-rozwojowych. Prawie połowę stanowią projekty firm amerykańskich, które są też największe pod względem wartości i planowanego zatrudnienia. Co istotne, na drugim miejscu pod względem liczby obsługiwanych projektów są inwestorzy z Polski.

O Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu

Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) jest instytucją doradczą, działającą we współpracy z Grupą Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) pod kierownictwem Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. PAIH to pierwszy punkt kontaktu dla eksporterów i inwestorów. Działa zarówno w Polsce, jak i poprzez sieć biur na całym świecie. Wzmacnia rozpoznawalność polskich marek na międzynarodowych rynkach, promuje rodzime produkty i usługi oraz rozwiązania technologiczne made in Poland. Agencja pomaga przedsiębiorcom w wyborze optymalnej ścieżki ekspansji za granicą. Wspiera również napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski oraz realizację polskich inwestycji w kraju. PAIH współpracuje z sektorem publicznym i partnerami regionalnymi, oferując m.in.: szkolenia, audyt i promocję nieruchomości inwestycyjnych, współpracę przy organizacji misji biznesowych oraz wsparcie komunikacyjne przy realizacji wspólnych projektów. (PAIiH)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here