Polska znajduje się wśród 10 największych rynków fotowoltaicznych na świecie i jest trzecim rynkiem – po Niemczech i Hiszpanii – w Europie. Nie sprawdziły się obawy dotyczące załamania rynku fotowoltaiki po zmianie systemu rozliczania prosumentów. Inwestycje w PV mają za sobą bardzo dobry rok i świetne perspektywy na kolejne lata.
W Polsce przez ostatnie lata branża fotowoltaiczna rosła na domowych mikroinstalacjach, więc niektóre firmy instalujące fotowoltaikę nadal borykają się z problemami finansowymi po zmianie systemu rozliczania prosumentów, ale obyło się – jak dotąd – bez spektakularnych bankructw. Jednocześnie na rynku coraz więcej zamówień dostarczają duże projekty farm słonecznych i przedsiębiorstwa, które inwestują we własne źródła energii. Wyższe dotacje w programie Mój Prąd oraz zwiększenie dotacji do fotowoltaiki na domach wielorodzinnych także może przyczynić się do rozwoju rynku fotowoltaiki w Polsce w tym roku.

Kryzys energetyczny dopinguje europejskie państwa do wzmocnienia wysiłków w przechodzeniu na odnawialne źródła energii. Ubiegły rok okazał się pod względem przyrostu nowych mocy w fotowoltaice jeszcze lepszy niż 2021. W pierwszym kwartale 2022 r. zmiany rozliczania nowych prosumentów wywindowały inwestycje w mikroinstalacje. Do tego rekordowo wysokie ceny energii przyspieszyły inwestycje w OZE, które dają szybką stopę zwrotu. Branża fotowoltaiczna uporała się też z największymi zakłóceniami w łańcuchach dostaw, jakie powodowała pandemia COVID-19. Na horyzoncie jest jednak obawa, że przy obecnym rosnącym zapotrzebowaniu na instalacje fotowoltaiczne w Europie producenci nie nadążą z dostarczaniem falowników.
W 2022 roku po raz pierwszy energia słoneczna ujawniła swój prawdziwy potencjał w UE” – podkreśliła organizacja Solar Power Europe. Według jej szacunków, w 27 państwach członkowskich UE przyłączono w ubiegłym roku do sieci nowe instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 41,4 GW, co stanowi wzrost o 47 proc. w porównaniu z 2021 rokiem. Jesteśmy przekonani, że dalszy rozwój rynku będzie przewyższać wszelkie oczekiwania, przyłączenia przekroczą poziom 50 GW w 2023 roku i wzrosną w porównaniu z dzisiejszymi wynikami ponad dwukrotnie do 85 GW w 2026 roku. – oceniła Solar Power Europe.
Polska fotowoltaika pobiła rekord
Według wstępnych szacunków Solar Power Europe w ubiegłym roku w Polsce przyłączono do sieci fotowoltaikę o mocy 4,9 GW – czyli o 1,1 GW więcej niż rok wcześniej. Na koniec 2022 r. moc fotowoltaiki w Polsce osiągnęła 12 527 MW – informuje Solar Power Europe. To też potwierdzą prawdopodobnie dane Agencji Rynku Energii. Na koniec listopada 2022 fotowoltaika w Polsce miała łączną moc zainstalowaną na poziomie 11,9 GW – o prawie 4,8 GW więcej niż rok wcześniej, z których ok. 2,8 GW to nowe instalacje prosumenckie – obliczyła ARE. Magdalena Skłodowska
Co wpłynęło na tak duże wzrosty? Kto przede wszystkim planuje nowe instalacje? Jakie dotacje są obecnie dostępne? Jakie rozwiązania oszczędnościowe planują polskie firmy? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl LINK: https://wysokienapiecie.pl/81094-polska-fotowoltaika-trzyma-sie-mocno/