W polskiej gastronomii pracuje ponad milion osób. Do niedawna środowisko to nie miało żadnej organizacji, która reprezentowałaby ich interesy. Pod koniec lipca br. zarejestrowana została Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej, która liczy obecnie 144 członków założycieli. Podczas konferencji prasowej 16 września przedstawiciele zarządu i rady IGGP zapewniali, że organizacja jest otwarta dla wszystkich podmiotów związanych z sektorem gastronomicznym, do której mogą przystąpić również producenci i dostawcy. Patronat nad konferencją objęło Stowarzyszenie Polskich Mediów oraz Warszawska Izba Gospodarcza.
Sektor gastronomiczny został szczególnie boleśnie dotknięty pandemią COVID-19. Znacząco spadły obroty branży, która powoli się odbudowuje. Codziennie pojawiają się informacje o zamykaniu kolejnych lokali, w tym takich, które dotychczas uchodziły za flagowe i niezatapialne. Pierwszy raz w historii, branża skupiająca 76 tys. lokali gastronomicznych, zatrudniająca blisko milion osób i generująca 37 mld. zł. do PKB łączy siły, aby skuteczniej stawiać czoła kryzysowi.
Najważniejsze zadania i perspektywy na najbliższe miesiące i lata przedstawili członkowie zarządu i rady IGGP na konferencji prasowej, zorganizowanej w restauracji Kuchnia Żoliborz w Warszawie. – Poprawa sytuacji w firmach gastronomicznych zależy m.in. od redukcji obciążeń finansowych wynikających z prowadzenia ograniczonej działalności spowodowanej pandemią, wprowadzenia jednolitej 8 proc. stawki VAT na usługi gastronomiczne i wyrównania stawek ZUS. Apelujemy do rządu o dokonanie takich zmian. Ratunek dla branży jest w rękach premiera – informował Jacek Czauderna, prezes Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej.
IGGP będzie się zajmowała opracowaniem programów wsparcia finansowego dla przedsiębiorców gastronomicznych, normowaniem przepisów samorządów lokalnych w przedmiocie opłat i zasad najmu powierzchni miejskich pod ogródki sezonowe przy lokalach oraz upowszechnianiem najlepszych praktyk stosowanych w gastronomii w Polsce i zagranicą. Przewidziane są porady prawne dla członków Izby i specjalne pakiety doradztwa legislacyjnego, ubezpieczeniowego, a także pomoc w pozyskiwaniu dotacji unijnych dla branży gastronomicznej.
Pierwsza konferencja prasowa IGGP była okazją do przedstawienia dziennikarzom całego składu zarządu i rady. Prezes Jacek Czauderna jest praktykiem z 25-cio letnim stażem i doświadczeniem gastronomicznym w korporacjach Żywiec i Nestle, a od ponad 10 lat w prywatnym biznesie. Posiada własne restauracje i zajmuje się dystrybucją kawy, ekspresów oraz herbaty koncernu Jacobs Douwe Egberts dla gastronomii.
Przewodniczący rady jest Waldemar Hołówka, od 21 roku życia związany z branżą hotelarsko-gastronomiczną. Jest współzałożycielem elitarnej Fundacji Klubu Szefów Kuchni, współtwórcą Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni, byłym wiceprezesem Stowarzyszenia Polskich Kucharzy i Cukierników – w regionie ziemi Łodzkiej. Jest także jednym z fundatorów i współzałożycieli aktywnie działających Fundacji- Polisch Prestige Hotel’s &Resorts oraz Fundacji Promocji Polskiej Żywności. (JC)