Polska jest coraz poważniejszym graczem na rynku badań kosmicznych

1343

Uznani w dziedzinie badań kosmicznych naukowcy, inżynierowie, przedstawiciele firm prowadzących badania naukowe oraz prace rozwojowe, studenci, popularyzatorzy nauki, uczestniczyli w warsztatach dotyczących programu eksploracji kosmosu – E3P. Wydarzenie zorganizowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Europejska Agencja Kosmiczna, a partnerem wspierającym wydarzenia była Polska Agencja Kosmiczna.

Program E3P to szansa na włączenie się w przedsięwzięcie eksploracji przestrzeni kosmicznej. – Sektor kosmiczny jest wręcz predestynowany do tego, aby polską innowacyjność inspirować – powiedział wicepremier Jarosław Gowin otwierając warsztaty. – Eksploracja kosmosu jest możliwa dzięki współpracy państw całego globu. Polska chce przede wszystkim współdziałać w ramach Europejskiej Agencji Kosmicznej. Zidentyfikowanie szans polskich interesariuszy sektora kosmicznego na przyłączenie się do wspólnych wysiłków w jego ramach ma dla nas zasadnicze znaczenie – podkreślił.

E3P, czyli European Exploration Envelope Programme to program Europejskiej Agencji Kosmicznej, obejmujący przygotowanie lotów załogowych na niską orbitę ziemską i lotów w dalszą przestrzeń kosmiczną, a także rozwój robotyki kosmicznej umożliwiającej eksplorację Marsa i Księżyca.

– Te warsztaty służą bardzo praktycznym celom. Chcemy, żeby polscy przedsiębiorcy, ale także polscy naukowcy lepiej zakorzenili się w badaniach międzynarodowych, żeby nawiązali kontakty.  Mam nadzieję, że już wkrótce efektem tych warsztatów będą konkretne projekty naukowe, ale także konkretne projekty biznesowe – powiedział Jarosław Gowin  dziennikarzom.  – Kosmos to jest dzisiaj nie tylko przekraczanie granic ludzkiego poznania, kosmos to jest także bardzo poważna gałąź gospodarki.

Wicepremier Jarosław Gowin   podkreślił, że Polska zaczyna dołączać do czołówki europejskiej jeżeli chodzi o poziom prowadzenia badań naukowych i zastosowań gospodarczych.

Obecnie trwa pierwszy etap programu. Decyzje dotyczące finansowania drugiego etapu zostaną podjęte podczas Rady Ministerialnej ESA, Space19+ w listopadzie br.

MNiSW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here