Polska ma już ponad 9 GW magazynów energii

223

Na razie na papierze, ale od wiosny plany związane wielkoskalowymi magazynami energii rosną w tempie ponad 1 GW miesięcznie. Kto się kryje za tymi inwestycjami? Kto ma szanse rzeczywiście je zrealizować? W pierwszej kwestii już coś wiemy, a druga częściowo rozstrzygnie się już w grudniu.

Magazyny energii mogą być tegoroczną gwiazdą rynku mocy. Po wiosennym wysypie projektów na prowadzonej przez PSE liście instalacji planowanych do przyłączenia do sieci przesyłowej. Wówczas, według stanu na koniec czerwca, znajdowało się na niej 27 magazynów o łącznej mocy prawie 3,9 GW.

Osiągnięcie takiego wyniku zajęło ponad 3,5 roku, gdyż pierwsze obiekty wpisano na listę w listopadzie 2019 r.

Po kilku miesiącach te dane są już mocno nieaktualne, bo według najnowszego wykazu – na koniec października – było na nim już 59 inwestycji o łącznej mocy wynoszącej nieco ponad 9 GW. Oznacza to, że wystarczyły zaledwie cztery miesiące, aby z nawiązką przebić wynik, na którego osiągnięcie wcześniej były potrzebne blisko cztery lata.

Magazyny lubią ciszę

PSE wykaz planowanych magazynów, systemów dystrybucyjnych i instalacji odbiorczych zaczęły publikować w czerwcu. Operator zapowiadał, że będzie go aktualizował co najmniej raz na kwartał, ale w praktyce robi to co miesiąc. Zatem jeśli dotychczasowe tempo przyrostu projektów zostanie utrzymane, to pewnie w grudniu pułap 10 GW zostanie przebity.

Patrząc na to wzmożenie na myśl mogą przychodzić skojarzenia z małymi reaktorami jądrowymi (SMR), których chęć budowy co rusz w ostatnich kwartałach ogłaszały kolejne podmioty – aż potencjalnych bloków uzbierała się grubo ponad setka.

Oczywiście w dużej mierze chodzi o różnego rodzaju listy intencyjne i porozumienia o współpracy, z których zazwyczaj nic konkretnego nie wynika poza uzyskaniem – dzięki medialnej uwadze – darmowego ekwiwalentu reklamowego dla spółek i ich zarządów. SMR-y wciąż z wielu powodów – technologicznych, finansowych i administracyjnych – pozostają więc odległą przyszłością, do której doczeka zapewne niewielka część dzisiejszych zapowiedzi.

O ile jednak o SMR-ach spółki informują chętnie i obficie, nawet jak nie ma za wiele konkretów, o tyle magazyny lubią ciszę.  Tomasz Elżbieciak

Dlaczego lista jest tajna? Czy są jakieś wyjątki? Czy magazyny zaskoczą planistów niczym fotowoltaika? Jak będą wyglądały aukcje mocy w najbliższej przyszłości? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl  LINK: https://wysokienapiecie.pl/94051-polska-ma-juz-ponad-9-gw-magazynow-energii-na-razie-na-papierze/#dalej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here