Polska wśród krajów stanowiących „śmiertelne niebezpieczeństwo dla UE”

1751

Projekt europejski jest w „śmiertelnym niebezpieczeństwie” z powodu przeciwników zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz UE – ocenił unijny komisarz ds. budżetu Guenther Oettinger. Wśród krajów zagrażających Wspólnocie wymienił m.in. Polskę.

Jego słowa, które relacjonuje w środę portal Politico, padły na wtorkowym spotkaniu w Brukseli, w niemieckim stowarzyszeniu zajmującym się kwestiami usług opieki społecznej.

Komisarz przekonywał, że szybkie zatwierdzenie budżetu UE na lata 2021-2027 przez szefów państw i rządów krajów UE oraz Parlament Europejski pokazałoby, że Europa jest w stanie podjąć działanie w obliczu wyzwań, które przed nią stoją.

„Moim zdaniem projekt jest w śmiertelnym niebezpieczeństwie” – cytuje niemieckiego komisarza Politico. „Niektórzy w Europie chcą go osłabić lub nawet zniszczyć – Polska, Węgry, Rumunia czy rząd Włoch” – dodał Oettinger.

Jak zaznaczył, UE jest w niebezpieczeństwie grożącym również ze strony autokratów dopuszczających się agresji i wojen handlowych. W tym kontekście wymienił prezydenta Rosji Władimira Putina, prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana i „mądrego Chińczyka”.

Oettinger wskazał ponadto, że rząd jego własnego kraju, Niemiec, nie wykazuje wystarczającego entuzjazmu dla Unii, zwłaszcza jeśli chodzi o kwestie budżetowe. Jak tłumaczył, minister finansów Olaf Scholz, reprezentujący koalicyjnych socjaldemokratów, jest „jeszcze bardziej rygorystycznym strażnikiem skarbu w tej kwestii” niż jego konserwatywny poprzednik Wolfgang Schaeuble.

PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here