Polska zaprasza zagranicznych naukowców do współpracy

700

Uczelnie i instytucje naukowe mogą zaprosić badaczy z całego świata, ze wszystkich dyscyplin naukowych w ramach ogłoszonej właśnie drugiej edycji Programu im. Ulama. Program zapewnia finansowanie stypendium, obejmującego koszty utrzymania zagranicznego naukowca w Polsce, który uzyskał stopień naukowy doktora w kraju innym niż Polska. Uczelnie i instytucje naukowe mogą zaprosić zarówno badaczy rozpoczynających kariery naukowe, jak i doświadczonych naukowców ze wszystkich dziedzin. Termin przyjmowania wniosków potrwa do 15 kwietnia 2020 r.

Zaproszeni naukowcy włączą się w projekty badawcze i dydaktykę, mogą też wesprzeć instytucję w przygotowywaniu wniosków o prestiżowe granty. Pobyty zagranicznych naukowców w Polsce mogą trwać od 6 do 24 miesięcy.

Celem programu jest zwiększenie stopnia umiędzynarodowienia polskich uczelni i instytucji naukowych. Dzięki programowi możliwy będzie stopniowy wzrost liczby zagranicznych naukowców zaangażowanych w badania naukowe i dydaktykę w Polsce, a także nawiązanie bądź pogłębienie kontaktów międzynarodowych z zagranicznymi instytucjami.

Stanisław Marcin Ulam (1909 -1984) był wybitnym polskim matematykiem. Doktorant obronił w 1933 roku na Politechnice Narodowej we Lwowie. Prof. Ulam był członkiem znanej na całym świecie lwowskiej szkoły matematycznej i współautorem Księgi Szkockiej. Tuż przed wybuchem II wojny światowej udał się do Stanów Zjednoczonych, aby dołączyć do Institute for Advanced Study w Princeton. Pracował na wielu amerykańskich uniwersytetach jako profesor, w tym na należącym do Bluszczowej Ligi Uniwersytecie Colorado Boulder oraz na Uniwersytecie Wisconsin i Uniwersytecie Stanowym Florydy.

W pierwszej edycji Programu im. Ulama przyznano 70 stypendiów. Do Polski przyjeżdżają naukowcy z: Indii, Niemiec, Ukrainy, Włoch, Czech, Brazylii, Turcji, Serbii, Wielkiej Brytanii, Argentyny, Australii, Austrii, Belgii, Chile, Egiptu, Estonii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Iranu, Japonii, Jordanii, Kostaryki, Nigerii, Pakistanu, Portugalii, RPA, Rosji, Słowenii, Stanów Zjednoczonych.

Więcej informacji na stronie MNiSW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here