Dwa innowacyjne systemy do diagnostyki medycznej, opracowane przez polski start up Scope Fluidics – jako jedyne z Polski – znalazły się w gronie siedmiu najbardziej przełomowych produktów diagnostycznych na świecie wybranych w konkursie przez American Association for Clinical Chemistry (AACC). Uznanie zdobył służący do wykrywania zakażeń szpitalnych system PCR ONE oraz rozwiązanie BacterOMIC, które pozwala na określenie bakterii odpornych na antybiotyki – poinformowała Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (FNP). System BacterOMIC docenili też eksperci European Innovation Council (EIC), którzy na jego rozwój przyznali firmie Scope Fluidics grant w wysokości ponad 1,9 mln euro.
AACC to największa na świecie organizacja skupiająca specjalistów diagnostyki medycznej i wydawca Clinical Chemistry – najważniejszego periodyku naukowego dotyczącego tej dziedziny. Rozwiązania polskiego start upu, którego współzałożycielem i prezesem jest prof. Piotr Garstecki, zostały nagrodzone w konkursie Disruptive Technology Awards 2019 i zostały zaprezentowane w strefie Innovation Zone podczas sierpniowych targów AACC w Kalifornii.
„Zawsze marzyłem, by choć część tego, czym zajmujemy się naukowo, znalazło zastosowanie w praktyce – mówi prof. Piotr Garstecki. – Mamy wspaniały, ambitny zespół świetnie wykształconych specjalistów, wspierają nas również eksperci zagraniczni z najbardziej doświadczonych rynków. Jeśli chodzi o BacterOMIC, testy potwierdziły możliwość analizy synergii pomiędzy wieloma parami antybiotyków w automatycznym teście – kluczową cechę wyróżniającą nasz system na tle konkurencji”.
BacterOMIC to odpowiedź na jeden z największych problemów współczesnego świata, czyli spadek skuteczności antybiotyków. Banalne niegdyś choroby stają się powoli niemożliwe do wyleczenia – brakuje bowiem amunicji, by je pokonać. To dlatego obecnie ludzie znów zaczynają zapadać na gruźlicę, coraz trudniej leczy się zakażenia ran, dróg moczowych, zapalenie płuc, sepsę, a nawet występujące często u dzieci zapalenie ucha. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia lekooporne bakterie w ciągu najbliższych 35 lat mogą doprowadzić na świecie do śmierci nawet 300 milionów ludzi i powodować wskaźnik śmiertelności wyższy niż choroby nowotworowe.
Dobór antybiotyku bywa dla lekarzy prawdziwym wyzwaniem. Często trzeba zbadać ich kilkadziesiąt w sytuacji, gdy liczy się każda godzina. Niestety, obecnie stosowane systemy diagnostyczne są przestarzałe i nie odpowiadają na współczesne potrzeby. Dostarczają niepełnej informacji o ograniczonej liczbie antybiotyków, co nie wystarcza lekarzowi na dobór skutecznej, celowanej terapii.
Prof. Piotr Garstecki, fizyk i chemik z Instytutu Chemii Fizycznej PAN, jest m.in. laureatem programu Starting Grant wyłonionym przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych (ERC). Badacz jest współautorem ponad stu publikacji naukowych i ponad stu zgłoszeń patentowych. Prowadził projekty naukowe i techniczne w Polsce i w Stanach Zjednoczonych na Uniwersytecie Harvarda.
Więcej na stronie naukawpolsce.pap.pl