Polskie firmy próbują zmierzyć się z wodorem

1501

W konkursie o wsparcie projektów wodorowych startuje kilka spółek ze znanymi w branży energetycznej menedżerami. Nowe fabryki czystego wodoru mogą powstać w Kamieniu Pomorskim i Koninie, prawdopodobnie w Lublinie szykuje się nowa fabryka autobusów.

Sześć projektów dotyczących zastosowania nowoczesnych technologii wodorowych w energetyce ubiega się o wsparcie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Do wzięcia jest 300 mln zł w formie pożyczek, ale inwestorzy ubiegają się o większą kwotę – niemal 396 mln zł. Albo więc pożyczki na poszczególne projekty zostaną okrojone, albo też jakiś projekt nie dostanie pieniędzy. Rywalizację warto śledzić, chociażby dlatego, że uczestniczą w niej między innymi z jeden najbogatszych Polaków Zygmunt Solorz oraz były działacz PiS Sławomir Zawada.

Nowa energia wodorowa

Wsparcie wodorowych projektów przewiduje program Nowa Energia, który NFOŚiGW uruchomił w tym roku. W pierwszym naborze  wpłynęło 8 wniosków na łączną kwotę ponad 578 mln zł, z czego na etapie preselekcji dwie fiszki zostały odrzucone przez dziedzinowych ekspertów – informuje NFOŚiGW.

Więcej szczegółowych informacji o wybranych projektach fundusz nie udziela. „Wynika to ze specyfiki programu i charakteru zgłoszeń – projekty złożone w naborze do programu priorytetowego Nowa Energia mają charakter innowacyjny, mają potencjał do budowania przewag konkurencyjnych, a co za tym idzie mogą stanowić tajemnicę przedsiębiorstwa” – wyjaśnił doradca Sławomir Kmiecik w odpowiedzi na zapytanie portalu WysokieNapiecie.pl. Sprawdziliśmy, co o projektach mówią inwestorzy.

Kamień z wodoru

O największe wsparcie w wysokości ponad 130 mln zł  ubiega się projekt „Fabryka energii wodorowej – elastyczna, niezależna od lokalizacji, zdecentralizowana i systemowa technologia systemów wodorowych dla bezemisyjnych dostaw energii”. Inwestorem jest Paweł Adamczak, znany szczeciński biznesmen, właściciel firmy Marine-Service, który posiada większościowy udział w spółce Marine Energy.

– Planujemy wybudować w Gminie Kamień Pomorski fabrykę energii wodorowej, która będzie zasilana energią odnawialną z pobliskiej farmy wiatrowej. Nasza technologia pozwoli na produkcję zielonego wodoru, skroplonego tlenu i dwutlenku węgla oraz metanu i gazu ziemnego. Projekt przewiduje, że „odpad” w postaci energii cieplnej zostanie skierowany do niezależnej sieci ciepłowniczej w Kamieniu Pomorskim – mówi Paweł Adamczak.

Jakie są koszty budowy fabryki wodoru? Jakie projekty objęte są wsparciem? O jakie pożyczki mogą starać się Inwestorzy? Magdalena Skłodowkska

 O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

LINK: https://wysokienapiecie.pl/39899-polskie-firmy-probuja-zmierzyc-sie-z-wodorem-czy-gdzie-powstana-nowe-inwestycje/#dalej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here