Polsko-emiracka współpraca przynosi coraz więcej korzyści

4449

Zjednoczone Emiraty Arabskie są centrum światowego handlu i finansów. Dobra koniunktura gospodarcza  przyciąga inwestorów i potencjalnych kontrahentów z całego świata. Sprzyjające warunki do realizacji inwestycji i prowadzenia działalności biznesowej pogłębiają  współpracę polsko-emiracką w wielu dziedzinach. W ocenie ambasadora Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Polsce, JE Dr Yousifa Eisa Hassan AlSabri, dzięki uruchomieniu nowego połączenia lotniczego z  Dubaju do Krakowa partnerskie kontakty wzmocnią się jeszcze bardziej.

 –  Flydubaj nie stanowi konkurencji dla Emirates, który uruchomił połączenia lotnicze z Polską przed pięcioma laty?

Przeciwnie, obie linie lotnicze flydubaj i Emirates ze sobą współpracują, zamiast konkurować. Przewoźnicy różnią się od siebie  historią i statusem, dlatego każdy z nich zapewnia trochę inny charakter usług. Emirates działa od 1985 roku i jest to jedna z najprężniej rozwijających się międzynarodowych linii lotniczych, która oferuje połączenia do 150 miast na całym świecie. Posiada ogromną flotę nowoczesnych Airbusów i Boeingów,  zapewniających pasażerom komfortowe przeloty.  Flydubaj rozpoczął działalność 9 lat temu jako przewoźnik tanich linii lotniczych. Posiada również imponującą flotę i obsługuje obecnie połączenia do ponad 95 miejsc na Bliskim Wschodzie, w Afryce, Azji i Europie. Szybko rozszerza też sieć kolejnych połączeń, dlatego uruchomił rejsy do Krakowa.

– Dlaczego zdecydowano się na połączenie lotnicze właśnie z Krakowem?

Małopolska jest dla nas bardzo atrakcyjnym kulturowo i turystycznie regionem. Szczególnie Kraków ze swoją niezwykle bogatą historią i cennymi zabytkami. Stare Miasto jest pomnikiem historii, wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wielu turystów ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich będzie chciało te zabytki zobaczyć. Aby lepiej poznać Kraków, który jest jednym z najpiękniejszych miast na świecie, koniecznie trzeba się tutaj zatrzymać przynajmniej na kilka dni, albo częściej tu przyjeżdżać. Tanie przeloty z Dubaju do Krakowa na pewno to ułatwią. Nowo uruchomione połączenie lotnicze wzmocni nie tylko wymianę kulturalną i turystyczną, ale również relacje biznesowe. Nasz kraj jest przecież jednym z największych partnerów gospodarczych Polski na Bliskim Wschodzie. Obroty handlowe utrzymują się na wysokim poziomie i stale rosną. W przyszłości prognozowany jest dalszy wzrost wymiany handlowej i usługowej oraz intensywny rozwój współpracy inwestycyjnej i gospodarczej.  Główne obszary, na których  ta współpraca się koncentruje, to między innymi: nowe technologie, odnawialne źródła energii, efektywność energetyczna. Bardzo ważny jest też sektor IT i medyczny, a także branża spożywcza i meblarska.

– Transfer technologii jest przedmiotem zainteresowania obu partnerów?

– Budowanie przewagi konkurencyjnej jest podstawą we współczesnym świecie, dlatego innowacje bardzo nas interesują. Jesteśmy pod wrażeniem dokonań polskich inżynierów i uczonych, dlatego pragniemy rozwijać współpracę w tej dziedzinie. Polscy przedsiębiorcy biorą aktywny udział w naszych imprezach targowych, m.in. GITEX w Dubaju, międzynarodowych targach informatyki i komunikacji, które są świetną okazją do zaprezentowania  nowatorskich usług i produktów.  Nasz rynek jest bez wątpienia atrakcyjną propozycją dla polskich firm, które poszukują dla siebie nowych możliwości. Polska dla nas jest także wyjątkowym  partnerem  w działalności handlowej, usługowej oraz inwestycyjnej. W tym roku już po raz trzeci (6 września), zostanie zorganizowane w Warszawie pod patronatem naszej ambasady, Emirates & Europe Economic Forum, w którym udział zapowiedziało wiele agencji rządowych z obu krajów, instytucji gospodarczych, finansowych, ośrodków naukowych, a także samorządowców i przedsiębiorców.

– Jakie efekty przyniosły dwie poprzednie edycje tego forum?

– Ułatwiły nam bez wątpienia nawiązanie wielu interesujących kontaktów między  polskimi, europejskimi i emirackimi partnerami. To jest korzystne dla każdej ze stron. Pozwala na przepływ innowacyjnych technologii, tworzenie startupów, realizację inteligentnych rozwiązań, a także wspólnych inwestycji, które wpływają na rozwój technologiczny i gospodarczy w wielu różnych dziedzinach. To ożywia też naszą aktywność na rynku nieruchomości w Polsce. Poważnie rozważamy możliwość przystąpienia do realizacji jednej z największych w kraju inwestycji infrastrukturalnych.

 – Jaka to ma być inwestycja?

– Budowa Centralnego Portu Lotniczego między Warszawą a Łodzią. Nasze deklaracje są na razie wstępne. Mamy bardzo duże doświadczenie w budowie obiektów tego typu. Nasze ogromne lotnisko w Dubaju jest jednym z najatrakcyjniejszych na świecie pod względem niezwykle profesjonalnej obsługi pasażerów w ruchu międzynarodowym. Przystąpienie do budowy podobnej inwestycji w Polsce jest bardzo interesujące. Polska jest dla nas nie tylko partnerem strategicznym w działalności handlowej i inwestycyjnej, ale  także bardzo ważnym łącznikiem pomiędzy Wschodem i Zachodem Europy, dlatego mamy coraz więcej planów dotyczących realizacji wspólnych przedsięwzięć. Na pewno ta sprawa będzie również przedmiotem obrad na wrześniowym Emirates & Europe Economic Forum w Warszawie, które poświęcone jest sprawom zrównoważonego rozwoju gospodarczego.

Dziękuję za rozmowę

Z ambasadorem ZEA, JE Dr Yousifem Eisa Hassan AlSabri, rozmawiała  Jolanta Czudak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here