Polsko-hiszpańskie konsultacje międzyrządowe

408

Współpraca gospodarcza, krajowe plany odbudowy i autonomia strategiczna to tylko niektóre z tematów poruszonych przez wicepremiera, ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina podczas spotkania bilateralnego z hiszpańskimi ministrami. Na zakończenie konsultacji podpisano także memorandum o współpracy w zakresie polityki przemysłowej.

Konsultacje na poziomie szefów rządów prowadzili premierzy Polski – Mateusz Morawiecki oraz Hiszpanii – Pedro Sánchez Pérez-Castejón. Wicepremier Jarosław Gowin brał udział w obradach stolika ds. gospodarki, rozwoju i pracy. Po stronie hiszpańskiej uczestniczyły w nim wicepremier,  minister gospodarki i transformacji cyfrowej Nadia Calvino,  wicepremier i minister pracy i gospodarki społecznej Yolanda Diaz oraz Reyes Maroto – minister przemysłu, handlu i turystyki.

Doceniamy, że nasze więzi gospodarcze z roku na rok zacieśniają się. Hiszpania jest ważnym partnerem handlowym Polski i jest piątym największym inwestorem w naszym kraju – mówił wicepremier Jarosław Gowin podczas rozmów w ramach stolika ds. gospodarki, rozwoju i pracy.

W dyskusji dotyczącej krajowych planów odbudowy wicepremier Gowin podkreślał, że polski rząd koncentruje się na działaniach służących zwiększaniu produktywności gospodarki, wzrostowi skali działalności innowacyjnej i zwiększeniu zaawansowania technologicznego przedsiębiorstw oraz poprawie sytuacji na rynku pracy. Celem planowanej reformy rynku pracy jest poprawa efektywności wsparcia, rozwój kompetencji pracowników pod kątem potrzeb gospodarki i przedsiębiorstw, a także skuteczniejsze dotarcie do grup, które potrzebują aktywizacji zawodowej i przekwalifikowania – wyjaśniał wicepremier Gowin, który wskazał także na rolę, jaką ma do spełnienia partnerstwo publiczno-prywatne oraz podkreślił znaczenie dialogu społecznego.

W rozmowach z hiszpańskimi partnerami szef Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii akcentował znaczenie autonomii strategicznej, która staje się integralną częścią pakietu polityki przemysłowej UE. Właściwa polityka industrialna, budowa odpornych łańcuchów dostaw i asertywna polityka handlowa służą bezpieczeństwu gospodarczemu Unii Europejskiej – ocenił Jarosław Gowin.

W rozmowach poruszano także zagadnienia europejskiego instrumentu IPCEI (ważne projekty wspólnego europejskiego zainteresowania, ang. Important Projects of Common European Interest) oraz nowego instrumentu prawnego wprowadzającego opłatę za emisję CO2 od produktów importowanych do UE (CBAM, ang. Carbon Border Adjustment Mechanism).

Wicepremier Gowin odniósł się również do zorganizowanego w ubiegłym tygodniu polsko-hiszpańskiego Forum biznesu, podkreślając że istnieje wiele możliwości inwestycyjnych i biznesowych pomiędzy naszymi krajami. Mam nadzieję, że zaowocuje to rozwojem współpracy oraz wzrostem nowych inwestycji zarówno w Polsce, jak i  w Hiszpanii – dodał.

Podczas konsultacji podpisano memorandum o współpracy w zakresie polityki przemysłowej – dokument, którego celem jest promowanie współpracy instytucjonalnej  poprzez wymianę informacji i wiedzy za pośrednictwem programów, projektów i konkretnych  wspólnych działań. Podpisane dzisiaj porozumienie dotyczące polityki przemysłowej,  da impuls do rozwoju współpracy w wielu obszarach gospodarki, przede wszystkim w zakresie innowacji i  nowoczesnych technologii – zaznaczył  wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here