Polsko-rumuńskie porozumienie na rzecz przedsiębiorczości

1183

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz i minister środowiska biznesu, handlu i przedsiębiorczości Rumunii Stefan-Radu Oprea podpisali w Bukareszcie porozumienie o promowaniu i rozwijaniu współpracy między sektorami biznesowymi obu krajów. Dokument podpisano przy okazji polsko-rumuńskich konsultacji międzyrządowych, w których wzięli udział przedstawiciele rządów obu krajów. Obaj partnerzy działają ze sobą wspólnie na wielu polach, zarówno politycznych jak i gospodarczych.

Polska i Rumunia będą wspierały startupy, ale również współpracę między inkubatorami przedsiębiorczości oraz ośrodkami i sieciami akceleracyjnymi w celu szybszego transferu innowacji zapewniając konkurencyjne środowiska. Umowa dotyczy również wspólnych inicjatywy na poziomie UE, współpracy na rynkach stron trzecich, wymiany najlepszych praktyk oraz wsparcia powiązań między sektorem prywatnym, środowiskiem akademickim.

Polsko-rumuńskie obroty gospodarcze z roku na rok rosną, ale wciąż istnieje jednak niewykorzystany potencjał wzajemnej współpracy handlowej. – Dzięki porozumieniu będziemy mogli przenieść nasze relacje na wyższy poziom i skoncentrować się na eliminowaniu faktycznych problemów przedsiębiorców działających zarówno w Polsce jak i w Rumunii – powiedziała minister Jadwiga Emilewicz.

Oba kraje są integralną częścią inicjatywy Trójmorza i jako pierwsze powołały Fundusz Trójmorza. Z kolei podczas odbywającego się w ubiegłym tygodniu w Warszawie Szczytu Dyplomacji Samorządowej i Ekonomicznej polskie i rumuńskie organizacje przystąpiły do Europejskiego Sojuszu Klastrów” – podkreśliło MPiT.

Od momentu przystąpienia do UE, Rumunia staje się coraz ważniejszym polskim partnerem handlowym. W 2018 r. dwustronna wymiana handlowa wyniosła 6,6 mld euro. Polska jest 7. partnerem handlowymi Rumunii zarówno w eksporcie jak i imporcie. W polskim eksporcie dominują części i akcesoria samochodowe, koks i półkoks, meble i aparatura odbiorcza dla telewizji. Do Polski z Rumunii trafiają m.in. samochody, druty i kable czy pompy do cieczy. Na rumuńskim rynku dynamicznie działają również polskie firmy. Od 2017 roku zainwestowały w tym kraju ponad 664 mln euro, tworząc ponad 10 tysięcy miejsc pracy.

MPiT

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here