Pomerania zakończyła montaż 29 turbin

1327

Budowa farmy wiatrowej na Pomorzu, należącej do międzynarodowej grupy energetycznej Ignitis Group, osiągnęła znaczący etap rozwoju. Ostatnia turbina wiatrowa została zainstalowana pod koniec listopada br. Instalacja turbin w jednej z największych farm wiatrowych w Polsce rozpoczęła się w połowie maja 2020 roku.

Farma Wiatrowa Pomerania jest pierwszą tego typu inwestycją Ignitis Group w Polsce. Składa się z 29 turbin wiatrowych o mocy nominalnej od 3 do 3,3 MW. – Zakończenie budowy farmy wiatrowej na Pomorzu to kolejny ważny krok w kierunku dekarbonizacji systemu energetycznego Polski. Jest to również wyjątkowo ważne wydarzenie dla Grupy Ignitis, ponieważ zwiększy ono portfel zielonej energii w Grupie i umocni jej pozycję w rozwijającym się sektorze energii odnawialnej w Polsce – mówi Darius Maikštėnas, prezes zarządu i dyrektor generalny Grupy Ignitis.

Szacuje się, że pomorska farma wiatrowa zacznie pracować z pełną mocą od wiosny 2021 roku, kiedy zostanie ukończone przyłączenie turbin do sieci. Całkowita roczna produkcja energii elektrycznej wyniesie 300 GWh i będzie zasilać czystą energią około 160 tys. gospodarstw domowych rocznie. Wartość zaplanowanych inwestycji w ramach projektu szacuje się na około 127 mln euro.

Rozwój zielonej energii jest jednym z głównych priorytetów zrównoważonego rozwoju, ustanowionych w długoterminowej strategii Ignitis Group, która pracuje nad rozwojem zielonego potencjału wytwórczego o łącznej mocy operacyjnej 4 GW do 2030 roku. Oprócz Farmy Wiatrowej Pomerania rozwijanej w Polsce, Grupa prowadzi również podobne projekty na Litwie. Obecnie w trakcie realizacji znajduje się projekt farmy wiatrowej w regionie Możejki, gdzie wytwarzać zieloną energię będzie 14 turbin wiatrowych o łącznej mocy do 63 MW.

O Grupie Ignitis:

Grupa Ignitis jest jedną z największych międzynarodowych grup działających w zakresie użyteczności publicznej i energii odnawialnej w regionie bałtyckim. Jej podstawową działalnością jest obsługa sieci dystrybucji energii elektrycznej i gazu, a także poszerzanie portfela projektów zielonego wytwarzania. Grupa zarządza również strategicznie ważnymi elastycznymi zasobami wytwórczymi oraz zapewnia klientom usługi i rozwiązania, takie jak dostawy energii elektrycznej i gazu, energii słonecznej, e-mobilności, efektywności energetycznej i innych innowacyjnych inteligentnych platform energetycznych dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. Grupa Ignitis działa na swoich rodzimych rynkach – Litwie, Łotwie, Estonii, Polsce i Finlandii – a także ocenia możliwości w innych krajach na ścieżce transformacji energetycznej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here