Ponad 3 miliony Polaków ma już e-dowód

1229

Dowody z warstwą elektroniczną wydawane są od marca zeszłego roku. Takie dowody odebrało już ponad 3 mln Polaków. Dowód z warstwą elektroniczną umożliwia m.in. elektroniczne komunikowanie się z administracją publiczną – poinformowało MC w komunikacie. MC przypomniało też w komunikacie, że wnioski o dowód osobisty można składać także przez internet, do czego potrzebne jest cyfrowe zdjęcie oraz założenie profilu zaufanego.

„Od początku roku o nowy dowód przez internet zawnioskowało ponad 140 tysięcy osób. Dokument, który już odebrały lub niebawem odbiorą, będzie e-dowodem, czyli dowodem osobistym z warstwą elektroniczną. Dzięki niej właściciel dokumentu może komunikować się elektronicznie z administracją publiczną. E-dowód umożliwia też m.in. elektroniczne podpisywanie dokumentów” – poinformował minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Korzystanie z warstwy elektronicznej w nowym dowodzie nie jest obowiązkowe; można jej nie aktywować przy odbieraniu dowodu i zrobić to później, w dowolnym momencie.

Po to, by korzystać ze wszystkich funkcji e-dowodu, należy ustawić swój własny kod PIN do podpisu osobistego (sześć cyfr) i kod PIN do profilu osobistego (cztery cyfry). Kody te (w sposób podobny do tego znanego przy kartach do bankomatów) można ustalić w urzędzie przy odbiorze albo później, w dowolnym momencie.

MC zachęca także w komunikacie do stosowania aplikacji eDO App, która zastępuję czytnik. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here