Ponad 3 mld zł z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na innowacje w 2019 roku

1550

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zapowiada przeznaczenie ponad 3 mld zł na konkursy w 2019 roku ze środków Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Opublikowano harmonogram naborów wniosków w programach na następny rok. Flagową inicjatywą NCBR są nadal konkursy w ramach tzw. szybkiej ścieżki. „Wniosek może złożyć każdy podmiot, który w swojej działalności zamierza posłużyć się pracami badawczo-rozwojowymi” – zapewniał prof. Maciej Chorowski, dyrektor centrum.

W szybkiej ścieżce duże przedsiębiorstwa mogą liczyć nawet na 50 proc. dofinansowania, a małe na dofinansowanie warte nawet 80 proc. kosztów projektu. Prof. Maciej Chorowski tłumaczył, że jeśli projekt przedsiębiorstwa jest wart 1 mln zł, to 200 tys. zł wyłożone przez tę firmę ubezpieczy od ryzyka NCBR, kwotą 800 tys. zł. Z kolei duże firmy, które np. zdecydowałyby się wyjąć z obrotu 50 mln zł i przeznaczyć je na działania badawczo-rozwojowe, NCBR może dofinansować kwotą 50 mln zł. „NCBR to duża agencja, która ubezpiecza od ryzyka przedsiębiorstwa, jeśli one są skłonne zaryzykować własne środki, aby rozpocząć prace (badawczo-rozwojowe – przyp. PAP)” – powiedział Chorowski.

Pierwszy z konkursów szybkiej ścieżki dla małych i średnich przedsiębiorstw z certyfikatem Komisji Europejskiej „Seal of Excellence” zostanie ogłoszony 15 lutego 2019 r. W kolejnym konkursie z budżetem ponad miliard zł wnioski będzie można składać od 1 kwietnia do 1 lipca 2019. W tym samym terminie będzie też przeprowadzony w ramach szybkiej ścieżki nabór do programu na rzecz zwiększania dostępności dla osób niepełnosprawnych. Budżet tej inicjatywy to 50 mln zł.

„W przyszłym roku wnioski będą mogły być składane nie tylko przez przedsiębiorstwa lub konsorcja przedsiębiorstw, ale i przez konsorcja naukowo-przemysłowe przy założeniu, że liderem konsorcjum jest firma” – powiedział dyrektor. Wyjaśnił, że w tym nowym wariancie jednostka naukowa nie będzie więc tylko traktowana jako podwykonawca, ale będzie upodmiotowiona.

Poza szybką ścieżką NCBR będzie kontynuował program „projekty aplikacyjne” skierowane do konsorcjów złożonych z jednostek naukowych i przedsiębiorców, którzy wspólnie chcą realizować projekty badawczo-rozwojowe. Nabór wniosków potrwa od 4 marca do 30 kwietnia 2019 r. Budżet to 140 mln zł.

NCBR ogłosi także trzy konkursy sektorowe: InnoStal dla przemysłu stalowego, InnoShip dla przemysłu stoczniowego oraz GameINN dla branży gier wideo. W planach są także dwa konkursy Wspólnych Przedsięwzięć – związany z biotechnologią konkurs z woj. dolnośląskim oraz konkurs INGA dla innowacji w gazownictwie realizowana z PGNiG oraz Gaz-System.

Mówiąc o priorytetach NCBR wiceminister nauki Piotr Dardziński powiedział: „najważniejsze jest dla nas teraz, by jak najwięcej przedsiębiorców zaangażować w procesy badawczo-rozwojowe. I najważniejsze jest, by żaden dobry wniosek w NCBR nie przepadł. (…) Musimy unikać sytuacji, kiedy dobre projekty przepadają z powodów czy to formalnych czy to braku kompetencji związanych z przygotowaniem wniosku. To nie powinna być bariera, która ogranicza dostęp do środków na B+R” – powiedział.

Dlatego, jak wyjaśnił, NCBR wychodzi do firm z informacjami o konkursach i przygotowuje przedsiębiorcę do tego, by dobrze przemyślał wniosek. Dodatkowo w ramach konkursu szybkiej ścieżki wniosek można poprawiać.

Przedsiębiorcy zainteresowani udziałem w programach NCBR mają też do dyspozycji nową aplikację NCBR Asystent Innowacji. Dzięki niej – jak informują przedstawiciele centrum – można bezpłatnie zweryfikować swój pomysł na projekt. NCBR otworzyło też punkt konsultacyjny w swojej siedzibie. Każdy zainteresowany może uzyskać tam informacje, porady i wsparcie związane z przygotowaniem wniosku o grant. (PAP)

Źródło PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here