Ponad 5 milionów Polaków ma już profil zaufany

1251

Polacy coraz chętniej korzystają z e-administracji. Dowodem na rekordowe zainteresowanie e-usługami jest popularność profilu zaufanego – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Tylko w ubiegłym roku założyło go ponad 2 mln osób. A to oznacza, że w ciągu 12 miesięcy 2019 roku Polacy założyli tyle profili, co przez niemal… siedem lat. Ten rekord to efekt pracy nad nowymi e-usługami i konsekwentnego przekonywania Polaków, że warto ułatwić sobie życie działając online.

Wiele wskazuje na to, że 2020 rok będzie kolejnym przełomem w historii profilu zaufanego. Od początku tego roku przybyło niemal 360 tysięcy nowych właścicieli profilu zaufanego. Takie profil  przyda się wszystkim, niezależnie o tego ile mamy lat. Dzięki niemu bez konieczności wizyty w urzędzie możemy m.in.: złożyć wniosek o nowy dowód osobisty, zgłosić online narodziny dziecka,    zawnioskować o odpis aktu stanu cywilnego,  sprawdzić swoje punkty karne, zgłosić zbycie lub nabycie pojazdu, ale i siedząc w swoim ulubionym fotelu, z kubkiem kawy wysłać pismo do urzędu.

Profil zaufany ułatwi w usłudze Twój e-PIT  przesłać zeznanie podatkowe za 2019 r.  – Jest to najszybszy sposób na zalogowanie się do systemu i sprawdzenie swojego rozliczenia – zachęca minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Pracujemy nad nowymi usługami, w związku z tym stale będzie przybywać sytuacji, w których będziemy mogli korzystać z profilu zaufanego. Naprawdę warto go mieć – dodaje szef MC.

Założenie profilu zaufanego jest bardzo proste i – co ważne – nic nie kosztuje. Instrukcja dostępna jest na stronie Ministerstwa Cyfryzacji. (info)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here