Ponad 60 000 projektów w jednym miejscu

1149

Wdrożenie innowacji najczęściej wymaga poniesienia dużych nakładów finansowych, przedsiębiorstwa dążą więc do minimalizacji ryzyka związanego z inwestycją. Cennym narzędziem, które przychodzi z pomocą jest Inventorum – bezpłatna platforma gromadząca i przetwarzająca dane o projektach naukowych, która ułatwia podejmowanie decyzji biznesowych. W jednym miejscu znajduje się ponad 60 000 projektów.

Chcąc zyskać przewagę rynkową, przedsiębiorstwa stawiają na innowacyjne produkty i usługi. Rynek wciąż się zmienia, a firmy śledzące najnowsze trendy i rozwiązania technologiczne stają się liderami w swojej branży. Nakłady na badania i rozwój w przedsiębiorstwach z roku na rok rosną, co stwarza szansę na nawiązanie nowych partnerstw między nauką a biznesem. Ważne jednak, aby korzystać z wiarygodnych danych od sprawdzonych ośrodków naukowych.

Inventorum łączy naukę i biznes

Platforma Inventorum gwarantuje stały i bezpieczny dostęp do cyfrowych zasobów informacyjnych zarówno przedstawicielom świata nauki, jak i biznesu. Została opracowana przez ekspertów z Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego (OPI PIB) w konsorcjum z Akademią Leona Koźmińskiego. Inventorum pomaga lepiej rozpoznać potencjał
i potrzeby przedsiębiorstw w zakresie korzystania z wyników prac badawczych.

Naukowcom platforma umożliwia znalezienie obszarów innowacyjności, które mogą być potencjalnie opłacalne dla zespołów badawczych. Dzięki Inventorum ośrodki naukowe zyskują możliwość znalezienia odpowiednich partnerów gospodarczych, którzy pomogą efektywnie skomercjalizować ich pracę, a także za pomocą platformy mogą ocenić potencjał intelektualny danego przedsiębiorstwa.

 – Liczba projektów dostępnych w Inventorum stale wzrasta. Obecnie jest ich już ponad 60 000. To cenne źródło informacji dla wszystkich badaczy, którzy chcą realizować projekty naukowe wychodzące naprzeciw potrzebom rozwoju gospodarczego. Inventorum ma usprawnić proces komercjalizacji wyników badań. Przedsiębiorcom natomiast nasze narzędzie umożliwia znalezienie wiarygodnego partnera, który pomoże im wdrożyć innowację, odpowiadającą na potrzeby rynku – mówi dr inż. Jarosław Protasiewicz, dyrektor Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego (OPI PIB).

Prawie 4600 instytucji naukowych

Inventorum to nowoczesne narzędzie, które za pomocą inteligentnych algorytmów, łączy naukowców z przemysłem i biznesem, to system, który proponuje użytkownikom najbardziej odpowiednie dla nich informacje. Platforma opracowana przez ekspertów OPI PIB wykorzystuje zaawansowane metody przetwarzania danych oraz uczenia maszynowego. Inventorum zawiera rozbudowane informacje o projektach z różnych dziedzin, każdy zajedzie tutaj innowacje dotyczące organizacji, marketingu oraz produktów i procesów. W bazie dostępne są także dane o patentach, prawach ochronnych i konferencjach.

W serwisie OPI PIB zarejestrowali się już naukowcy z prawie 4600 instytucji naukowych z całego świata. Inventorum dostępne jest w wersji polskiej i angielskiej a także umożliwia przeszukiwanie wielojęzycznych baz projektów i innowacji. Platforma to nowoczesne narzędzie wyszukiwania
i prezentacji, które dostępne jest na smartfonach, tabletach i komputerach.

Platforma dostępna jest na stronie: www.inventorum.opi.org.pl

Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy (OPI PIB)

Interdyscyplinarny instytut naukowy i lider w tworzeniu oprogramowania systemów informatycznych dla polskiej nauki i szkolnictwa wyższego. Posiada wiedzę o prawie każdym polskim naukowcu, jego projektach czy aparaturze badawczej. Gromadzi, analizuje i tworzy informacje o sektorze badań i rozwoju, wpływając tym samym na kształt polskiej polityki naukowej. OPI PIB tworzy inteligentne systemy informatyczne dla sektora publicznego oraz wykorzystywane w celach komercyjnych.

Główne obszary badań prowadzonych w instytucie to: algorytmy uczenia maszynowego, algorytmy przetwarzania języka naturalnego, analiza sentymentu, sieci neuronowe, odkrywanie wiedzy z danych tekstowych, interakcja człowiek-komputer (HCT), systemy komputerowego wspomagania decyzji, sztuczna inteligencja.

W działalności badawczej OPI PIB stawia na interdyscyplinarność. Instytut prowadzi badania w siedmiu laboratoriach skupiających specjalistów z wielu dziedzin. Poza ekspertami od technologii informatycznych
w zespole OPI PIB pracują ekonomiści, socjologowie, prawnicy, statystycy i psychologowie. Konfrontacja różnych podejść naukowych sprzyja dogłębnej analizie zagadnień badawczych i napędza innowacyjność.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here