Posłowie do PE przyjeżdżają z misją rozpoznawczą do Polski

784

Delegacja Parlamentu Europejskiego uda się do Warszawy z misją rozpoznawczą. Europosłowie skupią się na należytym zarządzaniu finansami i równym dostępie do funduszy UE. Zaplanowano spotkania z dziennikarzami, beneficjantami funduszy UE oraz przedstawicielami organów kontroli i polskiego parlamentu.  Przewidziana jest także wizyta we Frontexie w kontekście odroczonego absolutorium.

Delegacja posłów do PE na czele z przewodniczącą Komisji Kontroli Budżetowej (CONT) Moniką Hohlmeier (EPL, DE) uda się do Warszawy, aby uzyskać wgląd w dystrybucję funduszy unijnych. Posłowie chcą dowiedzieć się więcej na temat zarządzania i dystrybucji funduszy unijnych w Polsce oraz odbyć bezpośrednie rozmowy z zainteresowanymi stronami w kraju. Zaplanowano spotkania z posłami na Sejm RP, przedstawicielami agencji płatniczej i instytucji audytowej, a także z dziennikarzami i członkami stowarzyszeń zawodowych sędziów i prokuratorów. Posłowie odwiedzą również miejsce realizacji  jednego z projektów sfinansowanych z funduszy spójności, tj. kolejne stacje II linii metra w Warszawie niedawno oddane do użytku.

Ponadto posłowie złożą wizytę w siedzibie Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex) w Warszawie, aby kontynuować rozmowy rozpoczęte po pierwotnej decyzji Parlamentu o odroczeniu absolutorium dla Frontexu. Spotkanie odbędzie się w kontekście drugiego głosowania nad udzieleniem lub odmową absolutorium, które zaplanowano na październik 2022 roku.

Cytat: „W obecnej sytuacji istotne jest, aby przedstawiciele Parlamentu zobaczyli na własne oczy, jak fundusze UE są wdrażane w terenie i co robi się na poziomie państw członkowskich, aby chronić interesy finansowe UE. Dlatego też misja rozpoznawcza do Polski będzie się szczególnie koncentrować na weryfikacji procesów należytego zarządzania finansowego pieniędzmi podatników oraz na tym, czy istnieją systemy i procedury zarządzania, dzięki którym Polska będzie w stanie sprostać nadchodzącemu wyzwaniu, jakim jest zarządzanie środkami z funduszu odbudowy” – powiedziała przed wizytą szefowa delegacji Monika Hohlmeier (EPL, DE).

„W szczególności sprawdzimy, czy istnieje sprawiedliwy i równy dostęp do funduszy dla wszystkich wnioskodawców. W tym celu będziemy odbywać spotkania z organami kontrolnymi, kolegami z polskiego parlamentu, dziennikarzami, organizacjami pozarządowymi oraz innymi zainteresowanymi stronami i jak zawsze pozostajemy w pełni zaangażowani na rzecz właściwego stosowania mechanizmu warunkowości w zakresie praworządności” – podsumowała Hohlmeier.

Posłowie zakończą swoją wizytę konferencją prasową w Biurze Parlamentu Europejskiego w Warszawie – ul. Jasna 14/16 a 00-041 Warszawa, w środę, 20.07 o godz. 12.30. Konferencję prasową można śledzić online na Ebs+ lub w Centrum Multimedialnym PE.  

Agnès Wojciechowicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here