Potencjał fotowoltaiki w Polsce jest 100 razy większy od obecnego wykorzystania

2293

Sektor fotowoltaiki jest najszybciej rozwijającym się sektorem OZE w Polsce. Dzięki wszystkim instalacjom wybudowanym w 2019 roku, znajdzie się  na 5. miejscu w Europie pod względem przyrostu nowych mocy w PV zaraz za Hiszpanią, Niemcami, Holandią i Francją. Instytut Energetyki Odnawialnej rozpoczyna prace nad kolejną edycją raportu „Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2020” i zaprasza firmy do współpracy. Raport będzie publikowany już ósmy rok z rzędu. Powstanie na podstawie badania rynku przeprowadzonego przez Instytut wśród firm z branży, analiz własnych oraz danych zewnętrznych, np. Urzędu Regulacji Energetyki, Ministerstwa Rozwoju.

Od 3 lat nie tylko dynamika rynku fotowoltaiki jest największa, ale branża notuje też największe bezwzględne przyrosty mocy. Od 100 MW w 2016 roku do ponad 700 MW w br. Potencjał fotowoltaiki w Polsce jest co najmniej 100 razy większy od obecnego wykorzystania. Do tej pory domowe instalacje i instalacje w małym biznesie i samorządach powstawały dzięki dotacjom z RPO, w tym roku inwestycje przyspieszyły także dzięki programowi NFOŚiGW „Mój Prąd”.

Od  trzech lat rozwijają się farmy fotowoltaiczne dzięki aukcyjnemu systemowi wsparcia. Coraz większe znacznie dla inwestorów mają także rosnące ceny energii i postępujący z roku na rok spadek kosztów inwestycji, dzięki czemu popularny staje się także model autoproducenta biznesowego (czyli firmy, budującej instalacje PV celem wykorzystania energii na potrzeby własne).

Dzięki tym wszystkim ścieżkom realizacji inwestycji na rynku funkcjonuje obecnie już prawie 1200 MW mocy w instalacjach fotowoltaicznych. W mocy zainstalowanej w PV w Polsce nadal dominują mikroinstalacje, ale do sieci przyłączą się coraz więcej farm fotowoltaicznych realizowanych w systemie aukcji OZE, które z czasem zaczną dominować pod względem mocy zainstalowanej. Rozwijane są też duże farmy fotowoltaiczne o mocach 5-50 MW rozwijane z myślą o wejściu na rynek energii bez systemu wsparcia. Negocjowane są pierwsze długoterminowe umowy sprzedaży energii PPA.

Wartość inwestycji fotowoltaicznych, które zostały zrealizowane w 2019 roku (do początku grudnia) może wynosić ok. 2,6 mld złotych, natomiast łączne obroty na rynku fotowoltaiki w 2019 roku, czyli zarówno wartość inwestycji jak i wartość energii mogą już przekraczać 3 mld zł.

Wszystkie rozwojowe segmenty branży fotowoltaicznej w jednym raporcie

Zakres merytoryczny przyszłorocznego raportu „Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2020”, który odpowiada na potrzeby rynku, został dobrany tak, aby pokazać pełen obraz dynamicznej i wielosegmentowej branży. Oprócz rynku farm fotowoltaicznych– zasadniczo rynku aukcji, ale teraz także farm PV wchodzących bezpośrednio na rynek energii elektrycznej bez systemu wsparcia, zostanie przedstawiony rynek prosumentów indywidualnych i autoproducentów biznesowych (commercial), finansowanie, uwarunkowania prawne, dominujące modele biznesowe oraz wyniki badania firm na rynku dostaw technologii i usług przeprowadzonego przez IEO.

Planowany termin wydania raportu to czerwiec 2020 r. Publikacja i promocja raportu zbiegnie się czasowo z dyskusją nt. wdrożenia w Polsce nowej dyrektywy o OZE (RED II) oraz z procesem zatwierdzania alokacji zielonych funduszy UE na lata 2021-2027. Chcielibyśmy, aby raport trafił do jak największej liczby odbiorców, dlatego będzie dostępny bezpłatnie. Poprzednia edycja raportu również jest dostępna bezpłatnie na naszej stronie internetowej, zapraszamy do zapoznania się z jego treścią: „Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2019”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here