Powołano Klaster Metrologiczny, który zrzesza przedstawicieli nauki i biznesu

962

W Kielcach – z inicjatywy Głównego Urzędu Miar oraz Politechniki Świętokrzyskiej – powołano do życia Klaster Metrologiczny, który zrzesza przedstawicieli nauki i biznesu z całej Polski. Deklarację w tej sprawie podpisały 32 podmioty, podczas Targów Przemysłowej Techniki Pomiarowej.

Wśród sygnatariuszy porozumienia o współpracy w ramach Klastra Metrologicznego są firmy takie, jak Formaster S.A., Mesko, Polska Grupa Zbrojeniowa, Lasertex oraz ważne ośrodki naukowe, między innymi Politechnika Warszawska, Politechnika Poznańska czy Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach.  „Jesteśmy otwarci na kolejne firmy i instytucje, które chciałyby podjąć współpracę” – deklaruje przedstawicielka GUM w informacji przesłanej serwisowi Nauka w Polsce.

Według informacji tego urzędu idea powołania klastra metrologicznego wpisuje się w strategię rozwoju GUM, który w Kielcach buduje Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny. Kampus będzie ważnym ośrodkiem badawczo-rozwojowym wspierającym polskich przedsiębiorców i naukowców. „Klaster Metrologiczny jest kolejnym elementem budującym silne więzi współpracy pomiędzy uczelniami wyższymi, instytucjami państwowymi oraz biznesem. W przyszłości będzie dostarczał najnowocześniejsze rozwiązania metrologiczne polskiemu przemysłowi” – czytamy w informacji prasowej.

Klaster ma działać na rzecz szeroko pojętej innowacyjności, sprzyjać tworzeniu nowoczesnych rozwiązań w sektorze metrologii dla polskiego przemysłu i wyznaczać nowe trendy metrologiczne, które posłużą gospodarce.

„Klaster łączy biznes, GUM i naukę. Bardzo ważne jest, aby nauka łączyła się z przemysłem, a zaplecze laboratoryjne powstające w Kielcach da taką możliwość” – ocenił prezydent Kielc Bogdan Wenta podczas środowej konferencji.

„Chcemy wrócić do tych doświadczeń, w których GUM pełnił funkcję wiodącej instytucji badawczo-rozwojowej w dziedzinie metrologii. Utworzenie klastra metrologicznego sprawi, że wszystko to co naukowe, to co metrologiczne będzie wprost przekładane na potrzeby polskiego przemysłu, aby był lepszy i konkurencyjny” – tak misję Głównego Urzędu Miar, nawiązując do wcześniejszych wystąpień, zdefiniował prof. Jacek Semaniak, Prezes GUM.

Nauka w Polsce – PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here