Powstaje specjalna państwowa spółka CPK

1909

Priorytetem dla rządu jest zagwarantowanie dalszego rozwoju Polskich Linii Lotniczych LOT, które będą głównym, ale nie jedynym użytkownikiem Centralnego Portu Komunikacyjnego.  Wszystkie kluczowe linie lotnicze chcą poznać zasady, na jakich będą funkcjonowały w przyszłym Porcie Solidarność. Na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, po dzisiejszym spotkaniu Impact Roundtable, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego dla RP i sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury zapowiedzieli, że 12 września, podczas kongresu poświęconego mobilności Impact mobility rEVolution’18 zostanie zaprezentowana spółka celowa CPK.

Okrągły stół z udziałem linii lotniczych, które wyraziły zainteresowanie projektem CPK odbył się dzisiaj na GPW. To było pierwsze z spotkanie z tego cyklu.

Cieszymy się, że największe linie lotnicze widzą potencjał w tym projekcie. W trakcie spotkania odpowiedzieliśmy na wiele pytań dotyczących procesu inwestycyjnego – powiedział Wild podczas briefingu prasowego.

– Za dwa tygodnie, 12 września w Katowicach podczas kongresu Impact mobility rEVolution’18, będziemy mogli dostarczyć kolejnych danych związanych z kwestiami operacyjnymi i spółką, która będzie zarejestrowana w najbliższym czasie – dodał Wild.Wyszliśmy z założenia, że lepiej poświęcić więcej czasu na ustalenie składu i struktury, perspektyw finansowych spółki. To następuje bez szkody dla tempa prac nad projektem. We współpracy z PFR przeprowadzamy analizy, we współpracy z PPL przygotowujemy prognozy ruchu. Prace pełną parą wystartują po powołaniu spółki – wyjaśnił.

Podkreślił, że dla rządu priorytetem jest zagwarantowanie dalszego rozwoju Polskich Linii Lotniczych LOT, które będą głównym, ale nie jedynym użytkownikiem CPK.  Na tym etapie prac wszystkie kluczowe linie lotnicze chcą przede wszystkim poznać zasady, na jakich będą funkcjonowały w przyszłym Porcie Solidarność.

Chcemy zapewnić jak największą dostępność Portu Solidarność, ale chcemy też docenić głównego klienta, którym będzie LOT – dodał minister.

Szef Polskiego Funduszu Rozwoju stwierdził, że Lotnisko Chopina jest dziś lotniskiem regionalnym, a Centralny Port Komunikacyjny może stać się lotniskiem hubowym Europy Środkowo-Wschodniej, gdzie infrastruktura lotniskowa nie jest aż tak rozwinięta jak w krajach Europy Zachodniej. Dodał, że nie widzi ryzyka braku pozyskania finansowania Centralnego Portu Komunikacyjnego.

– Zainteresowanie finansowaniem tej inwestycji jest bardzo duże – powiedział Borys. Dodał, że w ostatnich 12 miesiącach PFR odbył kilkadziesiąt rozmów m.in. z bankami, funduszami finansującymi inwestycje infrastrukturalne. Wstępne koszty budowy CPK oszacowano na 35 mld zł. – Ten projekt został zakwalifikowany do Connecting Europe Facility, co oznacza, że znaczna część infrastruktury kolejowej mogłaby zostać sfinansowana ze środków UE – powiedział Borys.

Nowe lotnisko, usytuowane pod Warszawą, jest zapowiadane jako jedno z największych przesiadkowych portów lotniczych w Europie. Po pierwszym etapie budowy ma obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie, a docelowo nawet ok. 100 mln. Lotnisko ma powstać na ok. 3 000 ha gruntów. Do końca 2019 r. mają trwać prace przygotowawcze, a sam port ma być budowany przez kolejne 8 lat, czyli do końca 2027 r. W ramach ekosystemu projektu zatrudnienie może znaleźć nawet 150 000 osób.

Piotr Sulima

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here