Prawda o polskich seniorach w Internecie

761

Z danych Eurostatu wynika, że tylko 53 proc. polskich seniorów miało w ubiegłym roku dostęp do Internetu. Ten niechlubny wynik plasuje Polskę wśród sześciu państw europejskich od końca, pod względem korzystania z Internetu przez osoby starsze. 

Nowa, pandemiczna rzeczywistość wymusiła na całym społeczeństwie całkowitą zmianę trybu życia. Korzystanie z Internetu, które wcześniej było jedynie rozszerzeniem możliwości pracy, nauki, rozrywki, czy załatwiania codziennych spraw stało się teraz koniecznością. O ile młodsze pokolenia są w stanie do tej zmiany się zaadaptować, o tyle seniorzy mówią, że świat zatrzasnął im do siebie drzwi. Taki stan rzeczy był dla wielu firm motorem do błyskawicznego działania i wdrażania rozwiązań, które będą dostępne dla wszystkich pokoleń a nie tylko dla młodych.

Aby seniorzy mogli być obecni w tej nowej cyfrowej rzeczywistości muszą być spełnione trzy warunki: dostęp do Internetu, urządzania oraz wiedza, jak z tego korzystać. O ile z Internetem i przykładowym smartfonem może nie być większego problemu, to poważnym wyzwaniem jest wiedza, jak korzystać ze zdalnej komunikacji onlinie.

Na początku pandemii wystartowaliśmy z pomocową platformą internetową abcsenior.com. – tłumaczy Katarzyna Bieniek, koordynatorka Akademii ABC Senior, działającej na platformie abcsenior.com. – Udostępnialiśmy seniorom spacery wirtualne po muzeach albo udział w ciekawych wydarzeniach. Tymczasem część seniorów nie wiedziała, jak zrobić pierwszy krok. Bardzo chcieli wziąć udział w jakimś wydarzeniu online, ale nie wiedzieli jak skorzystać ze swojego maila. Seniorzy zgłaszali nam potrzeby, abyśmy ich nauczyli tego, jak w tym nowym świecie się odnaleźć, tzn. jak na swoim smartfonie połączyć się z wnukami, jak na swoim komputerze otworzyć ten swój bank i zrobić jakiś przelew, jak na swoim komputerze zrobić zakupy.  

Pomoc osobom starszym nie sprowadza się nie tylko do kursów. Ważnym narzędziem kontaktu z nimi są infolinie. Firma Orange zastosowała w ramach swojej infolinii innowacyjne rozwiązanie, jakim jest asystent głosowy Max, który coraz bardziej wkrada się w łaski seniorów, otrzymując w tej grupie użytkowników o 5-10 proc. lepsze oceny satysfakcji niż wśród pozostałych klientów.

– Osoby starsze poszukują kontaktu wszędzie tam, gdzie jest to możliwe – wyjaśnia Marzena Rudnicka, prezes Zarządu, Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej.  – Czasem biernie obserwują komunikatory i media społecznościowe, budując namiastkę poczucia obecności wśród ludzi, ale coraz częściej aktywnie korzystają z nowych ścieżek kontaktu. Pandemia wymusiła na nas nową formułę relacji ze światem. Musimy się z nią oswajać, aby zmniejszać poczucie osamotnienia, aby być obecnym w społeczeństwie i pozostawać w relacjach z bliskimi, urzędami, bankiem i informacjami. (inf)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here