Media Broker Group należy do liderów polskiego rynku obrotu energią elektryczną i paliwem gazowym. Zapewnia kompleksową obsługę w zakresie optymalizacji kosztów zakupu energii i gazu, dystrybucji energii elektrycznej, modernizacji układów pomiarowych i pozyskania finansowania na zakup instalacji fotowoltaicznych. Prowadzi klienta przez cały proces od przygotowania koncepcji, projektowania i budowy instalacji, wymiany licznika, podłączenia do sieci, aż po serwis techniczny. Nasze działania na rynku wyróżnia perspektywa długoterminowa ocenia Radosław Nowak, współwłaściciel i wiceprezes firmy MBG.
– Co zadecydowało o powołaniu firmy przed trzema laty?
– Pracowałem poprzednio w spółce energetycznej, która miała zbyt wąski zakres działań, dlatego razem z moim wspólnikiem powołaliśmy Media Broker Group. Rok po naszym odejściu tamta spółka przestała istnieć, bo nie nadążała za trendami i nie wytrzymała konkurencji. Mieliśmy rację zakładając własną firmę, które cały czas się rozwija. Zatrudniamy obecnie prawie 70 osób. Mamy zarząd właścicielski, który tworzymy wspólnie z osobą odpowiedzialną za sprzedaż. Na kształt strategii spółki duży wpływ mają jej pracownicy. Odbywamy regularne spotkania, żeby wymieniać się informacjami z rynku i opiniami jak ten rynek funkcjonuje, jakie są trendy i do czego powinniśmy dążyć. Do tej pory te wspólne decyzje podejmowane z partnerami i pracownikami zakończyły się powodzeniem i udało się skierować rozwój we właściwą stronę. Za małego 3 osobowego zespołu stworzyliśmy kilkudziesięcioosobowa firmę.
– Na jakim obszarze działa spółka?
Na terenie całego kraju. Siedziba jest w Warszawie, ale wszędzie mamy swoich przedstawicieli i ekspertów oraz rozbudowaną sieć agentów dlatego jesteśmy w stanie obsłużyć klientów z całej Polski. Naszą przewagą na rynku jest kompleksowość obsługi w zakresie obrotu energią elektryczną i paliwem gazowym. Możemy przeprowadzić audyt energetyczny oraz dokładną ocenę efektywności energetycznej i na tej podstawie wskazać obszary gdzie klient może wygenerować oszczędności. Pomagamy w optymalizowaniu kosztów dystrybucji poprzez zmianę taryf lub korekty mocy, które klient zamawia, aby przekroczeniu limitu nie skutkowało płatnością odszkodowań za nadwyżkę. Jesteśmy w stanie modernizować układy pomiarowe u klientów, budować trafostacje lub kompensować moc bierną. To są wbrew pozorom bardzo istotne elementy z punktu widzenia kosztów operacyjnych przedsiębiorcy, osiągające duży udział w budżetach, które ponoszą na koszty swojej działalności.
– Kim są klienci firmy?
– Obsługujemy głównie przedsiębiorców z taryf biznesowych, czyli C i B. Taryfy A są zarezerwowane dla największej skali przedsiębiorstw produkcyjnych, takich jak huty, kopalnie. Zajmują się nimi zazwyczaj spółki skarbu państwa, ale my też mamy w tym swój niewielki udział. Nie obsługujemy w obszarze energetyki i gazu klientów indywidualnych. To są zupełnie inne przepisy prawne, podlegające regulacjom w UOKiK, ochronie danych osobowych, to jest inny wymiar rynku. Z racji naszej struktury nie jesteśmy w stanie działać na, aż tak rozdrobnionym rynku jeśli chodzi o energetykę i gaz. W naszym portfolio są natomiast klienci, którzy budują instalacje fotowoltaiczne, mikroinstalacje, na własne potrzeby.
– W tej grupie są też prosumenci?
– Naszą ofertę kierujemy nie tylko do małych przedsiębiorców, którzy inwestują w mikro instalacje do 50 kW mocy wytwórczej, produkując prąd na własne potrzeby. Obniżają w ten sposób koszty energii elektrycznej kupowanej z sieci energetycznej. Mamy też przedsiębiorców budujących instalacje fotowoltaiczne z zamiarem pełnienia roli wytwórcy energii. Sprzedają ją, bądź szukają swojego miejsca na rynku jako prosument. Istnieją tu jednak pewne ograniczenia ze strony regulatora, ponieważ, żeby być prosumentem energię też należy kupować i sprzedawać od spółki skarbu państwa. Proces prosumenta powoduje, że spółki alternatywne, które nie są spółkami skarbu państwa, tylko obrotu, ale nie posiadają swoich sieci dystrybucyjnych, są praktycznie wykluczone z rynku.
– To nie zaburza zasady ekwiwalentności podmiotów na rynku?
– Trochę zaburza, ale wiem, że trwają race legislacyjne na poziomie rządowym, z tym że są bardzo powolne. Należałoby stworzyć równoległy proces do tego, który jest obecnie stosowany. Przedsiębiorca, który zdecyduje się być producentem energii, czyli kupuje i sprzedaje energię od wybranej przez siebie firmy energetycznej, ma instalację fotowoltaiczną i rozlicza się jako przedsiębiorca, który wytwarza energię, powinien być traktowany jak prosument. Wystarczyłoby żeby proces prosumencki, czyli zestaw upustów, został dopuszczony dla klientów, którzy budują instalację fotowoltaiczną i chcą być prosumentem, ale nie chcą być klientem spółki skarbu państwa, tylko klientem innego podmiotu koncesjonowanego. Do opracowania jest platforma wymiany informacji między spółkami energetycznymi. Mogłaby być wzbogacona o elementy pozwalające na wymianę informacji między spółkami energetycznymi, co skutkowałyby dla klienta uruchomieniem możliwości bycia prosumentem, ale spółki alternatywnej, niekoniecznie spółki skarbu państwa.
– Media Broker Group ma pomysł jak to można zrobić?
– My jako spółka chętnie wzięlibyśmy udział w zebraniach grupy roboczej dotyczącej tego typu regulacji. Mamy już doświadczenie, ponieważ byliśmy zaproszeni do konsultacji projektu Mój Prąd realizowanego przez NFOŚiGW, gdzie firmy z branży miały szansę oceny założeń i wprowadzenia zmian jeszcze przed uruchomieniem tego programu. Fenomenalna kadra pracowała nad tym projektem. Po wysłuchaniu opinii ekspertów z branży, wdrożone zostały prawie wszystkie wskazówki. Był to najlepszy do tej pory program i jedyny, który w tak wielkim stopniu przyczynił się do rozwoju OZE, fotowoltaiki i energetyki. Naprawdę wspaniały sukces rynkowy. Wiemy, że ten program będzie kontynuowany, a nawet rozszerzany o kolejne elementy, co byłoby korzystne dla branży. Dotychczas, niestety dotyczył wyłącznie klienta indywidualnego, więc nie miał wpływu na wsparcie przedsiębiorców B2B. Mamy nadzieję, że to się zmieni w kolejnej edycji. Program Mój Prąd odniósł ogromny sukces rynkowy. W pierwszym etapie jego budżet, po uzupełnieniu środków z uwagi na duże zainteresowanie dofinansowaniem projektów, wyniósł miliard sto mln zł.
– Jakie zmiany są oczekiwane przez branżę w kolejnej edycji tego programu?
– W naszej ocenie można ten program rozszerzyć o wsparcie dla magazynów energii i elementy energetyki cieplnej, co byłoby to korzystne dla klientów i całej branży. Chętnie podzielimy się swoim doświadczeniem i wiedzą z NFOŚiGW jak to widzimy. Z poprzedniej współpracy i kontaktu ze świetnymi fachowcami wynieśliśmy wiele korzyści. Powstało kilka ciekawych projektów między firmami konkurującymi, które zdecydowały się na wspólną ich realizację. Precedens został stworzony. Sektor publiczny, urząd państwowy, był w stanie wysłuchać opinii prywatnych przedsiębiorców, aby oferowane wsparcie było najlepszym rozwiązaniem i odpowiedzią na realne potrzeby rynku.
– Firma brokerska ma konkurentów na rynku?
– Na rynku nie ma zbyt wiele firm brokerskich świadczących kompleksową obsługę całego procesu na tak wielką skalę. Inne firmy świadczą usługę częściowo, czyli budują, ale nie maja obsługi posprzedażowej. Są też takie firmy, które projektują ale nie budują. Są też takie, które zaprojektują i wybudują, ale nie zajmą się obsługą udziału klienta w aukcji, nie pomogą w założeniu pod tę aukcję spółki celowej, nie będą nadzorować tego wszystkiego. Mało firm zajmuje się aspektem technicznym, takim jak budowa trafostacji czy analiza dokumentów. Konkurencja jest mocno rozproszona i niejednoznaczna. Powstała duża warstwa rynku jednoosobowych firm, które budują instalacje fotowoltaiczne, ale nikt nie bierze odpowiedzialności na przykład za przepisy przeciwpożarowe. Firmy nie mają ubezpieczenia na nieprawidłowo wykonane instalacje na dachu. Zdarzają się skandaliczne naruszenia przepisów u klientów, ale ważne jest to, aby rozumieć, że jakość musi kosztować. Ludzie z kompetencjami, ekipy monterskie z pozwoleniami, wynajęcie maszyn czy podnośników kosztują. Obsługa prawna, jakość paneli, komponenty z odpowiednimi atestami, są to wszystko składowe elementy ceny. Nasza firma te wszystkie usługi spełnia kompleksowo, dlatego jesteśmy liderem na tym rynku.
Z wiceprezesem Radosławem Nowakiem rozmawiała Jolanta Czudak
Całość wywiadu można odsłuchać na stronie www.anchor.fm/polska-neutralna oraz Spotify, Podcast Polska Neutralna Klimatycznie
Listen to Polska Neutralna https://anchor.fm/polska-neutralna/episodes/Radosaw-Nowak—Media-Broker-eo5ksa/a-a46s9r4