Prezes Agencji Badań Medycznych prof. Piotr Czauderna złożył rezygnację

1113

Prezes Agencji Badań Medycznych prof. Piotr Czauderna pełnił  tę funkcję od października br. Przesłanką podjęcia decyzji o rezygnacji – jak przekazał PAP rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz – była chęć powrotu do pracy klinicznej i do badań naukowych. Rzecznik resortu sprecyzował, że profesor poinformował ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego o rezygnacji podczas wtorkowego spotkania.

„Przesłanką podjęcia decyzji była chęć powrotu do pracy klinicznej oraz badań naukowych zarówno w wymiarze polskim, jak i międzynarodowym. Minister zdrowia ze zrozumieniem odniósł się do decyzji prezesa Agencji, jednocześnie podziękował za dotychczasową dobrą współpracę” – podał Andrusiewicz.

Prezes ABM jest powoływany przez ministra zdrowia w drodze konkursu na sześć lat. Ta sama osoba może pełnić funkcję prezesa nie dłużej niż przez dwie następujące po sobie kadencje. Minister może odwołać prezesa w kilku przypadkach, m.in. złożenia przez niego rezygnacji. Piotr Czauderna kierował Agencją od października br. Wcześniej pełniącym obowiązki prezesem Agencji był Radosław Sierpiński, który od listopada jest zastępcą prezesa ds. medycznych.

ABM powstała na mocy ustawy uchwalonej w lutym tego roku. Najważniejsze cele, jakie zostały postawione przed Agencją, której główną rolą jest zapewnienie finansowania analiz i badań klinicznych w ochronie zdrowia, to wspieranie rozwoju nauk medycznych i nauk o zdrowiu oraz przyczynianie się do wzrostu innowacyjności polskiej medycyny.

W pierwszym ogłoszonym przez ABM konkursie na wsparcie niekomercyjnych badań klinicznych, gdzie do podziału jest 100 mln zł, wpłynęło 77 wniosków.

PAP – Nauka w Polsce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here