Produkcja zasilana energią odnawialną

608

Fabryka akumulatorów koncernu Johnson Matthey w Koninie będzie całkowicie zasilana energią elektryczną ze źródeł odnawialnych. Nowy zakład stanowi znaczący krok w procesie komercjalizacji eLNO®, rodziny zaawansowanych, bogatych w nikiel materiałów katodowych JM, przeznaczonych do zastosowań w akumulatorach samochodowych typu PHEV/BEV. Dzięki produkcji z wykorzystaniem wyłącznie energii odnawialnej, eLNO wyróżnia się silnymi atutami środowiskowymi, które przyczyniają się do tworzenia zrównoważonego łańcucha wartości akumulatorów.

Spółka JM podpisała umowę z Axpo, wiodącym europejskim producentem i dystrybutorem energii odnawialnej, który koncentruje się na inwestycjach w energię słoneczną i wiatrową. Axpo będzie dostarczać energię elektryczną ze źródeł odnawialnych do nowej fabryki Johnson Matthey w Koninie, która ma zostać oddana do użytku w 2022 r. i rozpocząć produkcję platform samochodowych w 2024 roku. Dzięki wykorzystaniu wyłącznie energii odnawialnej znacznie zmniejszy się ślad węglowy zakładu, co przyczyni się do przyspieszenia przejścia Polski na gospodarkę niskoemisyjną.

Zapewnienie 100 proc. energii ze źródeł odnawialnych od pierwszego dnia eksploatacji świadczy o zaangażowaniu firmy Johnson Matthey w zrównoważony rozwój zarówno teraz, jak i w przyszłości, a także stanowi pierwszy krok w planie firmy, zakładającym inwestowanie w strategiczne partnerstwa na rzecz rozwoju nowych, długoterminowych dostaw energii odnawialnej, w miarę jak przedsiębiorstwo zwiększa swoje zdolności produkcyjne.

Christian Günther, dyrektor generalny w dziale materiałów akumulatorowych w JM, mówi: „Wytwarzanie materiałów do produkcji akumulatorów jest procesem intensywnie energochłonnym. W momencie osiągnięcia docelowej wydajności nasz zakład w Koninie znacząco zwiększy ogólne zużycie energii, dlatego też od samego początku musimy minimalizować emisję dwutlenku węgla, aby zapewnić zrównoważony łańcuch wartości akumulatorów. Nie wystarcza nam odegranie znaczącej roli w rozwoju pojazdów elektrycznych – zrównoważony rozwój jest podstawą wszystkiego, co podejmujemy w Johnson Matthey, starając się przekształcić świat w czystsze i zdrowsze miejsce”.

Spółka Johnson Matthey to światowy, wiodący autorytet w dziedzinie nauki, umożliwiający tworzenie czystszego i zdrowszego świata. Przez ponad 200 lat nieprzerwanego zaangażowania w innowacje i przełomowe rozwiązania technologiczne firma poprawia wydajność, funkcjonalność i bezpieczeństwo produktów swoich klientów. W 2020 roku spółka otrzymała Znak Zielonej Gospodarki Londyńskiej Giełdy Papierów Wartościowych, przyznawany przedsiębiorstwom, które generują ponad 50 proc. przychodów z rozwiązań przyjaznych środowisku.

Działalność naukowa spółki ma wymiar globalny w takich dziedzinach, jak transport niskoemisyjny, farmaceutyka, przetwarzanie chemiczne i jak najbardziej efektywne wykorzystanie zasobów naturalnych planety. Obecnie ponad 14000 specjalistów firmy Johnson Matthey współpracuje z szeroką siecią klientów i partnerów, przyczyniając się w ten sposób do poprawy jakości życia w otaczającym nas świecie. Johnson Matthey jest członkiem Global Battery Alliance i wspiera dziesięć zasad GBA dotyczących zrównoważonego łańcucha wartości akumulatorów.

Więcej informacji można znaleźć na stronie https://matthey.com/en.

Źródło: Johnson Matthey PLC

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here