Prof. Anselm Jünemann, nominowany do godności doktora honoris causa Uniwersytetu Medycznego w Lublinie

1863

Światowej sławy autorytet w dziedzinie okulistyki prof. Anselm Jünemann  otrzymał nominację Uniwersytetu Medycznego w Lublinie do najwyższej godności akademickiej doktora honoris causa. Decyzją o przyznaniu zaszczytnego wyróżnienia podjęło kolegium rektorskie pod przewodnictwem prof. Andrzej Dropa, rektora uczelni, w uznaniu wybitnych osiągnięć naukowych profesora, który od ponad 20 lat współpracuje z uniwersytecką Kliniką Okulistyki Ogólnej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 ( SPSK1).

– Ogromna wiedza merytoryczna i zdolności dydaktyczne  profesora Jünemanna w połączeniu z jego niezwykłą życzliwością i otwartością sprawiły, że  jest  profesorem wizytującym Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Od kilku lat prowadzi zajęcia ze studentami medycyny naszej uczelni, co jest wyjątkowe i nobilitujące. Jako prekursor w takich dziedzinach jak chirurgia zaćmy, jaskry i okulistyki dziecięcej przeprowadza skomplikowane zabiegi operacyjne oraz kształci wielu okulistów  – mówi prof. Robert Rejdak, szef Oddziału Okulistyki Ogólnej lubelskiego Uniwersytetu Medycznego

 Współpraca naukowa Kliniki Okulistyki Ogólnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie z prof. Anselmem Jünemannem  z Kliniki Okulistyki  poprzednio w Erlangen, a obecnie w Rostocku, trwa już od ponad 20 lat. W ramach tej intensywnej współpracy naukowej polscy lekarze odbywają staże naukowe i kliniczne w szpitalu w Rostocku, prowadzą badania, otwierają swoje przewody doktorskie i habilitacyjne oraz nawiązują kontakty interpersonalne. Światowy autorytet w dziedzinie okulistyki prowadzi zajęcia dydaktyczne z anglojęzycznymi studentami w Lublinie oraz wykonuje najbardziej skomplikowane zabiegi operacyjne

Konsultując pacjentów w lubelskiej klinice prof. Anselm Jünemann wspiera także pracujących  tam lekarzy dzieląc się z nimi swoją wiedzą i doświadczeniem. Współpraca kliniczna dotyczy także wprowadzania najnowszych metod chirurgii zaćmy, jaskry i witrektomii, również w oparciu o wizualizacje 3D. – Efektem wieloletniego współdziałania z Kliniką Okulistyki w Lublinie jest ponad 50 publikacji w renomowanych światowych pismach. Wśród  podejmowanych wspólnie prac badawczych należy podkreślić badania nad rolą homocysteiny, kwasu kynureninowego w patomechanizmach wielu schorzeń drogi wzrokowej, dodaje prof. Rejdak.

Niedawno zespół lubelskich okulistów  dokonał po raz pierwszy przeszczepu śródbłonka rogówki pod kierunkiem prof. Anselma Jünemanna. Innowacyjność tej operacji polegała na przeszczepieniu tylko jednej warstwy komórek, a nie  jak dotychczas całej jej grubości. 

Dzięki intensywnej współpracy z prof. Anselmem Jünemannem, z konsultacji u niemieckiego specjalisty w dziedzinie badań genetycznych korzystają też najmłodsi pacjenci lubelskiej kliniki okulistycznej.  (JC)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here