Wyniki prac badawczych i badawczo-rozwojowych realizowanych przez prof. Jana Szmidta lub z jego udziałem, przyczyniły się do rozwoju nowych technologii wytwarzania i charakteryzacji złożonych struktur półprzewodnikowych. Struktury te tworzone również z udziałem technologii plazmowych, pozwoliły na wykonanie konstrukcji i przyrządów półprzewodnikowych na podłożach krzemowych, SiC, a także grafenu oraz innych materiałów dwuwymiarowych. Doceniając wybitne dokonania naukowe prof. Jana Szmidta, rektor Politechniki Warszawskiej został wybrany „Diamentowym Inżynierem 2019” w XXVI Plebiscycie Czytelników „Przeglądu Technicznego”.
Wśród aktywności naukowej prof. J. Szmidta , rozwijanej w ostatnich kilkunastu latach, są nowoczesne przyrządy, układy niskostratnej elektroniki na bazie przyrządów SiC, a także tego typu układy do zastosowań specjalnych, np. wojskowych. Dynamiczny rozwój rozwiązań zdecydowanie poprawiających efektywność przetwarzania energii elektrycznej, zapewniających jej oszczędność i poszanowanie, to ogromne zadania stojące dzisiaj przed naukowcami. Dotyczy to w szczególności energii ze źródeł odnawialnych, gdzie liczy się każdy procent efektywności.
Zespół kierowany przez prof. J. Szmidta podjął to wyzwanie, współpracując z innymi zespołami z Politechniki Warszawskiej oraz spoza uczelni. Dzięki tej współpracy powstały konkretne urządzenia o parametrach odpowiadających najwyższym standardom.
Prof. Jan Szmidt jest współautorem 5 patentów. Był inicjatorem, kierownikiem i koordynatorem 36 projektów badawczych realizowanych z zespołami z polskich ośrodków naukowych (m.in.: ITE, ITME, PWr., PŁ, PG, UMCS, AGH) oraz zagranicznych (m.in.: Imperial College Londyn, JRC Ispra, Uniwersytet Techniczny w Libercu, Carnegie Mellon University). Był też organizatorem, członkiem komitetów organizacyjnych i programowych oraz chairmanem kilkudziesięciu konferencji naukowych. Z jego inicjatywy podpisano porozumienie UT3 (Politechnika Warszawska, Politechnika Łódzka i Wojskowa Akademia Techniczna oraz Polski Instytut Technologii).
W 2012 r. profesor został wybrany na stanowisko rektora Politechniki Warszawskiej na 4-letnią kadencję, W 2016 r. uzyskał reelekcję. W tym samym roku został przewodniczącym Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich oraz członkiem Rady Programowej Narodowego Kongresu Nauki. Pełniąc te funkcje, bardzo aktywnie uczestniczył w tworzeniu ustawy ,,Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce”, przyczyniając się w znacznym stopniu do jej uchwalenia z uwzględnieniem wielu postulatów środowiska akademickiego. (info)