Prof. Joanna Kargul, z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego, jako jedyna z Polski, została laureatką konkursu sieci Solar-driven Chemistry. Kierowany przez nią projekt SUNCOCAT, realizowany we współpracy z partnerami z Francji, Niemiec i Turcji, ma na celu znaczące podniesienie wydajności procesu konwersji dwutlenku węgla w inne substancje chemiczne
– Naszą domeną w Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego są fundamentalne procesy konwersji energii, zarówno te naturalne, jak i inspirowane przez naturalną fotosyntezę, czyli tak zwane ogniwa paliwowe, które są w stanie absorbować energię słoneczną i przetwarzać ją w energię chemiczną czy też elektrochemiczną – informuje prof. prof. Joanna Kargul. – Kilka lat temu podjęłam osobistą decyzję, że zrobię wszystko, używając oczywiście do tego wiedzy, którą zyskuję w wyniku prowadzonych badań, by doprowadzić do kompletnej zmiany paradygmatu istniejącego w naszych gospodarkach. Zależało mi na tym, żeby pokazać, że istnieją możliwości stworzenia instalacji bazujących na zupełnie nowych i zrównoważonych technologiach i minimalnym śladzie węglowym. Co ważne, udało mi się zaangażować w te nowe inicjatywy przemysł.
Większość wielkich firm, wliczając w to koncerny paliwowe, jest aktywnie zaangażowana w przyspieszanie gotowości technologicznej procesów, które jeszcze kilka lat temu były na dosyć niskim poziomie gotowości technologicznej. Obecnie wkraczamy już w etap wdrożenia nowoczesnych rozwiązań na szerszą skalę, natomiast to jeszcze nie jest ten moment, by można było mówić o całkowitym zastąpieniu paliw kopalnych. Ale jesteśmy na dobrej drodze. Z pomocą przyjdzie alga do zadań specjalnych, którą badacze wyhodowali w laboratorium.
– Jest to rodzaj algi ekstremofilnej pochodzenia wulkanicznego, będący w stanie żyć w warunkach, w których inne organizmy umierają. Potrafi dobrze funkcjonować metabolicznie przy pH bliskim zeru, czyli w silnie zakwaszonym środowisku. Ponadto świetnie prosperuje w obecności metali ciężkich i to w stężeniach zabójczych dla prawie wszelkich form życia. Badam jakie są molekularne komponenty tego procesu i jak zmieniają się szlaki metaboliczne w tego rodzaju algach, umożliwiając im świetne egzystowanie w skrajnie trudnych warunkach środowiskowych. To, co jest istotne to fakt, że z takich ekstremofili możemy wyizolować bardzo istotne enzymy, które mają zastosowanie biotechnologiczne. Dodatkowo z uwagi na to, że cała ich struktura komórkowa zmienia się, szczególnie jeżeli chodzi na przykład o skład lipidowy, to ma to kolosalne znaczenie dla zastosowania biomasy z owych alg do wytwarzania biopaliw.
Źródło: Forum Akademickie