Prof. Robert Rejdak wyróżniony za pomoc okulistom w Ukrainie

760

Prezes Stowarzyszenia Chirurgów Okulistów Polskich, prof. dr hab. Robert Rejdak, kierownik Kliniki Okulistyki, Uniwersytet Medyczny w Lublinie i jednocześnie prorektor tej uczelni ds. umiędzynarodowienia i cyfryzacji, został wyróżniony  w 3. edycji konkursu „Perspektywy Medycyny” 2023 w kategorii telemedycyna i usługi e-zdrowia. Kapituła prestiżowego konkursu przyznała to wyróżnienie za telemedyczną pomoc w diagnostyce oraz operacjach lekarzom okulistom w Ukrainie.

Nagrody i wyróżnienia przyznane zostały w sześciu kategoriach: profilaktyka zdrowotna; nowoczesna edukacja medyczna; innowacje i wdrożenia; telemedycyna i usługi e-zdrowia; organizacja – ochrona zdrowia; promocja zdrowia w mediach. W tym roku kapituła przyznała także trzy nagrody specjalne będące wyrazem szczególnego uznania środowiska naukowego i pacjentów.

Laureatów uhonorowano 25 marca podczas konferencji ONE HEALTH – JEDNO ZDROWIE, która odbyła się w Senacie z inicjatywy przewodniczącej Komisji Zdrowia senator Beaty Małeckiej-Libery i przewodniczącego Rady Programowej Kongresu „Zdrowie Polaków” prof. Henryka Skarżyńskiego. Inicjatywa ma na celu promowanie ekspertów, liderów i zespołów, które przyczyniają się do podnoszenia poziomu polskiej medycyny, wspierania pozytywnych zmian w ochronie zdrowia w Polsce, poprawiających jakość opieki medycznej oraz popularyzacji postaw prozdrowotnych. Laureaci odebrali statuetki i gratulacje z rąk prof. Henryka Skarżyńskiego.

– Jestem dumny, że kolejny rok z rzędu możemy nagrodzić osoby, które w swojej codziennej pracy przyczyniają się do wdrażania nowatorskich pomysłów, nowych metod diagnostycznych i leczenia podnoszących poziom ochrony zdrowia w Polsce. Doceniamy nie tylko ludzi, ale także sukcesy placówek zarządzanych przez ekspertów czy innowacyjne strategie organizacji oraz metody terapeutyczne służące poprawie zdrowia i jakości życia pacjentów. Serdecznie gratuluję wszystkim tegorocznym laureatom – podkreślił prof. Henryk Skarżyński, podczas spotkania, w czasie którego zaprezentowano rekomendacje 5. Kongresu „Zdrowie Polaków”.

Kierowane przez prof. Roberta Rejdaka, Towarzystwo Chirurgów Okulistów Polskich (SCOP), bardzo aktywnie włączyło się z pomoc okulistom z Ukrainy wkrótce po barbarzyńskiej napaści Rosji na ten kraj.  – To była nasza solidarność z ukraińskimi okulistami, którzy mają teraz ograniczone możliwości przeprowadzania skompilowanych zabiegów. Dostarczyliśmy do Lwowa sprzęt medyczny o znacznej wartości, pozyskany z inicjatywy SCOP. Dzięki pomocy telemedycznej z wykorzystaniem wysokiej klasy kamer, umożliwiamy lekarzom na Ukrainie filmowanie urazów, nawet podczas przerw w dostawie prądu, oraz wysyłanie wideo do specjalistów w Polsce, którzy mogą doradzić, jakie leczenie jest potrzebne, a nawet zdalnie kierować operacjami.

SCOP pomaga lekarzom z Ukrainy nie tylko w dostawie specjalistycznego sprzętu okulistycznego, ale także w zakresie profesjonalnych szkoleń. W lutym brało w nich udział 40 ukraińskich okulistów, a w kwietnie do Lublina przyjmie 60-osobowa grupa lekarzy. Solidarność polskiego środowiska okulistycznego z lekarzami z Ukrainy zyskała duże uznanie kapituły konkursowej i jest godnym naśladowania wzorcem dla innych organizacji. (JC)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here