Prof. Robert Rejdak z nagrodą Wizjoner Zdrowia 2023

279

Wśród  wybitnych osobowości nagrodzonych przez Wprost na wizjonerskie rozwiązania w medycynie jest prof. Robert Rejdak, kierownik Kliniki Okulistyki Ogólnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, prezes Stowarzyszenia Chirurgów Okulistów Polskich. Laureat nagrody Wizjoner Zdrowia 2023 jest autorytetem w zakresie chirurgii zaćmy oraz chirurgii ciała szklistego i siatkówki, zaangażowany w niesienie pomocy pacjentom, którzy doznali uszkodzenia narządu wzroku w czasie wojny w Ukrainie.

Dąży do wykorzystywania nowoczesnych technologii w ratowaniu wzroku pacjentom w każdym wieku, od najmłodszych po nestorów. Najnowszym projektem zainicjowanym przez prof. Roberta Rejdaka jest projekt  OKOBUS.  W specjalnym autobusie wyposażonym w zaawansowane urządzenia  wykonywane są zdjęcia dna oka oraz badanie Angio-OCT, które rejestrują nawet najwcześniejsze objawy cukrzycowego obrzęku plamki.

Jest to interdyscyplinarny projekt, w który są zaangażowani m.in. eksperci okulistyki i informatyki. Sztuczna inteligencja pozwoli na wczesne „wychwycenie” pacjentów wymagających pogłębionej diagnozy i leczenia w zakresie cukrzycowego obrzęku plamki.

Dzięki prof. Robertowi Rejdakowi telemedycyna staje się realnym narzędziem do szybkiego i skutecznego diagnozowania chorób siatkówki oka.

Laureatami nagrody miesięcznika Wprost zostali też onkolodzy, kardiolodzy oraz lekarze zajmujący się leczeniem chorób rzadkich.  W tym roku statuetki Wizjonerów Zdrowia przyznano w 12 kategoriach. Nie zabrakło nagród za nowatorskie rozwiązania w medycynie oraz dla pacjentów.

Nagroda Wizjonerzy Zdrowia Wprost jest przyznawana osobom, które mają odwagę dokonywać zmian, które istotnie wpływają na życie pacjentów, polską naukę, system ochrony zdrowia. W tym roku Kapituła przyznała nagrody wybitnym lekarzom, naukowcom, a także pacjentom, którzy społecznie działają na rzecz innych. Nagrody zostały też przyznane za nowatorskie rozwiązania.

W tym roku nagrodę główną otrzymało trzech lekarzy zajmujących się leczeniem nowotworów: prof. Maciej Krzakowski, prof. Adam Maciejczyk, prof. Piotr Rutkowski – za wprowadzanie kompleksowych zmian w leczeniu onkologicznym i organizacji opieki nad pacjentami onkologicznymi.

Źródło:Wprost

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here