Marszałek Senatu Tomasz Grodzki podczas gali XXVII Zjazd Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej w Poznaniu odebrał medal Zasłużony dla PTChO. Wyróżnienie zostało przyznane w uznaniu jego wieloletniej aktywności na rzecz środowiska polskich chirurgów onkologicznych. Pełniąc funkcję marszałka profesor nie zrezygnował z wykonywanego zawodu i nadal jest czynnym chirurgiem onkologiem. Laureat odebrał wyróżnienie z rąk prezesa Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej prof. dr. hab. n. med. Dawida Murawy.
– Przybyłem tu jako marszałek Senatu RP, reprezentujący najjaśniejszą Rzeczpospolitą, z pewnym przesłaniem. Pamiętajcie, że w tej kadencji przyjęliśmy formułę Senatu otwartego. Każdy jest mile widziany. Organizujemy rozliczne posiedzenia od rolnictwa po leśnictwo, po energetykę, po ekonomię również medyczne. Staram się, aby rola Senatu w naprawianiu polskiej medycyny była jak największa. Musimy się zastanowić, co zrobić, żeby wprowadzić zastępowalność pokoleń. Żeby ktoś ”miał okazję” nas zoperować, jak przyjdzie nam przekazać pałeczkę w sztafecie pokoleń. To jest ważne – wskazał prof. Tomasz Grodzki,.
Dodał, że „to co mamy do zaoferowania pacjentom, jest niezwykle ważne. Ale to, jak mamy rozwijać chirurgię w obrębie systemu medycyny, który cierpi, kuleje, który jest dotknięty przez różne ograniczenia”. Polska wnosi wkład w medycynę światową i w chirurgię onkologiczną na świecie, chociaż nie przychodzi to łatwo. Edukacja, praktyka kliniczna, dostęp do sal, wystarczająca liczba pielęgniarek, anestezjologów – to są wszystko wyzwania, które wymieniam tylko w skromnej ilości – dodał.
– Pamiętajcie o tym, że tyle, ile możemy w Senacie RP pomóc, wesprzeć, współpracować – jesteśmy dla was. Politycy często zapominają, że oni są dla obywateli, dla ludzi – a nie ludzie dla polityków. Natomiast, dla mnie, jako człowieka wychowanego w duchu medycyny, w łacińskiej maksymie ”alteri vivas oportet, si tibi vis vivere”, czyli ”na tyle, na ile żyjesz dla innych, tylko na tyle żyjesz dla siebie”, to jest oczywiste – podkreślił Grodzki.
Podczas uroczystej gali medal Zasłużony dla PTChO otrzymał także prof. dr hab. n. med. Lucjan Wyrwicz. Z kolei tytuł członka honorowego przyznano dr. n. med. Markowi Budnerowi.
Polskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej (PTChO) skupia ponad 580 członków, czynnych zawodowo lekarzy chirurgów onkologów, którzy w większości są też chirurgami ogólnymi. Jest jednym z ponad 30 naukowych towarzystw medycznych w Polsce. Powstało w 1994 r. Jego celem jest m.in. rozwój chirurgii i reprezentacja interesów środowiska. Towarzystwo zajmuje się również edukacją i profilaktyką leczenia raka żołądka, przełyku, trzustki, wątroby, piersi, jelita grubego, czerniaków i mięsaków. (PAP)