Pod patronatem prof. dr hab. n. med. Wojciecha Załuski, dziekana Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie powstaje międzyuczelniane konsorcjum wprowadzające telemedycynę w Polsce. Jego udziałowcami są: lubelski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Rutgers University z New Jersey w Stanach Zjednoczonych. Projekt dotyczy zastosowania telemedycyny w wielu dziedzinach klinicznych m.in. diagnozowania chorób wewnętrznych, neurologii, okulistyki i radiologii, na który pozyskiwane są fundusze z krajowych agend rządowych.
Nowoczesne systemy teleinformatyczne umożliwiają pacjentom zdalny kontakt z lekarzami w wielu dziedzinach medycyny. Zdalna konsultacja lekarza z pacjentem wkrótce może stać się powszechnym rozwiązaniem. Wszystko za sprawą coraz lepiej rozwijającej się technologii. Badania wykazały, że narzędzia telemedyczne, w połączeniu z algorytmami sztucznej inteligencji, pozwalają dokładniej diagnozować, niż robi to człowiek. Problem polega jedynie na tym, aby pacjent odpowiednio wcześnie i mógł skorzystać z takiej diagnostyki.
– W dyscyplinach takich jak okulistyka, kardiologia, neurochirurgia, radiologia telemedycyna stała się codziennością zarówno w zakresie diagnostyki jak też leczenia. Obecne czasy niezwykle sprzyjają tym formom wykorzystywania technologii teleinformatycznych ponieważ ze względów epidemiologicznych musimy mieć ograniczony kontakt z pacjentami, niektórych prowadzić w sposób zdalny. Jestem nefrologiem, w mojej specjalności takim przykładem jest leczenie i prowadzenie pacjentów dializowanych, którzy leczą się w domu i wymagają stałego monitorowania sposobów leczenia – mówi prof. Wojciech Załuska (na zdj. z lewej), dziekan Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Okulistyka, to ta dziedzina medycyny, w której telemedycyna zaczęła się rozwijać najwcześniej i najszybciej.
– Współpracując z ośrodkami amerykańskimi rozwijamy Lubelskie Centrum Telemedycyny, które, mamy nadzieję, odegra w przyszłości wiodącą rolę w kraju. Angażując również środki rządowe chcemy aplikować o granty. Dzięki temu będziemy budować wielodyscyplinarną sieć telemedyczną w całej Polsce – mówi prof. Robert Rejdak (na zdj. z prawej), kierownik Kliniki Okulistyki Ogólnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i prezes Stowarzyszenia Chirurgów Okulistów Polskich. Według fachowców telemedycyna jest idealnym rozwiązaniem w warunkach pandemii. Dzięki niej można w czasie badań unikać zbiorowisk ludzkich; takich sytuacji, w których jednego dnia w szpitalu pojawiają się setki pacjentów, którzy mogą się od siebie zarażać i przenosić infekcję na personel. Jak twierdzą specjaliści – telemedycyna dodatkowo pozwoli na zahamowanie rozprzestrzenienia się epidemii koronawirusa.
Więcej informacji na temat możliwości jakie daje telemedycyna w audycji “Szlachetne zdrowie” w Radiu Lublin. WB / SzyMon