Proces tworzenia Centrum Doskonałości NOMATEN w Świerku wchodzi w decydującą fazę. Profesor Mikko Alava z Uniwersytecie Aalto w Finlandii, objął funkcję dyrektora i wkrótce rozpocznie kompletowanie zespołów badawczych. CD NOMATEN ma badać nowe materiały funkcjonalne. Zostało utworzone dzięki uzyskaniu grantu w konkursie Teaming for excellence oraz dzięki wsparciu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
Centrum Doskonałości NOMATEN to nowa instytucja naukowa utworzona w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku w wyniku przyznania przez Unię Europejską funduszy w prestiżowym konkursie Teaming for excellence oraz w wyniku krajowego wsparcia Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (FNP). Profesor Alava został rekomendowany jako dyrektor Centrum NOMATEN przez międzynarodowy komitet naukowy projektu. Jego kandydatura została wybrana spośród wielu zaproponowanych przez uznanych naukowców z całego świata i zyskała uznanie FNP. Stanowiska dyrektora profesor Mikko Alava objął 7 października.
„Jestem podekscytowany, że mogę pokierować centrum NOMATEN tak, aby stało się ono powszechnie docenianym centrum badań materiałów funkcjonalnych” – mówi profesor Alava. „NOMATEN jest silnie wspierany przez podmioty finansujące polskie badania, w szczególności Fundację na rzecz Nauki Polskiej. Gościmy w Narodowym Centrum Badań Jądrowych, ale mamy również dostęp do szerszych europejskich i międzynarodowych sieci badawczych dzięki CEA i VTT – partnerów z naszego projektu Teaming. Z niecierpliwością czekam na początkową fazę działalności Centrum i na pierwsze naukowe kamienie milowe oraz osiągnięcia. ”
Profesor Alava jest światowej sławy specjalistą w dziedzinie fizyki materiałowej i fizyki komputerowej. Osiągnięcia naukowe nowego dyrektora NOMATEN to około 300 prac naukowych. Profesor Alava ma również doświadczenie w zarządzaniu centrami doskonałości, zdobyte podczas pracy jako zastępca dyrektora COMP Center of Excellence in Computational Nanoscience na Uniwersytecie Aalto w Finlandii. Pierwsze tygodnie pracy nowego dyrektora zapowiadają się bardzo intensywnie, ponieważ wkrótce powinni zostać wybrani liderzy naukowi i zespoły badawcze. Proces rekrutacji odbędzie się w drodze otwartej procedury konkursowej, która gwarantuje rekrutację najlepszych specjalistów.
Dr Marek Pawłowski, rzecznik prasowy NCBJ