Profesor wizytujący Robert Rejdak zainaugurował obrady 48.kongresu SOSI w Palermo

245

Włoscy okuliści zebrali się w Palermo na 48. kongresie Sycylijskiego Towarzystwa Okulistycznego (SOSI), w którym udział bierze ok. 300 uczestników. Trzydniowe obrady zainaugurował 11 kwietnia honorowy wykład profesora wizytującego Roberta Rejdaka, który pełni tę funkcję w uniwersyteckiej Katedrze i Klinice Okulistyki w Palermo od 8 kwietnia. Jest pierwszym polskim okulistą we Włoszech, któremu powierzono tę prestiżową rolę.

Wykład prof. Roberta Rejdaka, szefa Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej, prorektora Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, dotyczący leczenia ciężkich powikłań i urazów oka i był  jednoczesną rekomendują stosowanych metod terapeutycznych. Profesor wizytujący w  uniwersyteckiej Katedrze i Klinice Okulistyki w Palermo, przedstawił aktualną wiedzę na temat terapii chorób oczu i podzielił się swoim eksperckim doświadczeniem w tym zakresie.

Kongres Sycylijskiego Towarzystwa Okulistycznego poświęcony jest m.in. okulistyce dziecięcej, zapobieganiu chorobom, które mogą wystąpić już przy urodzeniu, zwężeniu dróg łzowych, zaćmie wrodzonej, jaskrze wrodzonej, wadach refrakcji i niedowidzeniu. Profesor Robert Rejdak jest wybitnym specjalistą w chirurgii i leczeniu tych poważnych schorzeń.

Wykład inauguracyjny spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem. Podczas merytorycznej dyskusji omawiane były najnowsze techniki i terapie ciężkich powikłań i urazów oczu. Była to  także kulminacja pierwszego tygodnia pobytu profesora wizytującego na Uniwersytecie w Palermo.

-Mój pobyt rozpoczął się od serii seminariów i wykładów dla lekarzy specjalizujących się w dziedzinie okulistyki. Rezydenci w Katedrze i Klinice Okulistyki Uniwersytetu w Palermo, której kierownikiem jest profesor Vincenza Bonfiglio bardzo aktywnie uczestniczyli w tych zajęciach  – informuje prof. Robert Rejdak. – Program był wyjątkowo napięty. Przez kilka dni prowadziłem intensywne seminaria i ćwiczenia dla tych adeptów okulistyki.

Grupa młodych lekarzy była bardzo otwarta na wszystkie nowości w  chirurgii i terapii chorób oczu. Z ogromnym  zainteresowaniem przyswajała sobie wiedzę przekazywaną im przez prof. Roberta Rejdaka. Metody leczenia chorób oczu w Polsce są na najwyższym światowym poziomie.  Uniwersytecka Klinika Okulistyki w Lublinie prowadzi od lat wielopłaszczyznową współpracę kliniczną, naukową i dydaktyczną  z licznymi ośrodkami okulistycznymi na terenie całej Europy.

– Objęcie funkcji profesora wizytującego w Katedrze i Klinice Okulistyki Uniwersytetu w Palermo zawdzięczam wieloletniej współpracy naukowej i klinicznej z prof. Bonfiglio – podkreśla prof. Rejdak. – Podczas mojego pobytu nawiązałem też kontakt z dyrektorem oddziału badań nad układem nerwowym, który w odróżnieniu od polskiego systemu nadzoruje działalnością  kliniki okulistyki, neurologii neurochirurgii i fizjologii. To było interesujące dla obu stron spotkanie. Prowadziłem również rozmowę z rektorem Uniwersytetu o wzmocnieniu jeszcze naszej współpracy. W czerwcu z wizytą  do Palermo  przyjedzie w tej sprawie rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. Wojciech Załuska.

Prof. Rejdak zapewnił, że ogromnie ceni sobie również współpracę z prof. Teresio Avitabile z Kliniki Okulistyki Uniwersytetu Medycznego w Katanii, który jest wielkim autorytetem w dziedzinie włoskiej, europejskiej i światowej okulistyki. – Udział w 48.kongresie Sycylijskiego Towarzystwa Okulistycznego (SOSI) w Palermo zacieśnia jeszcze bardziej nasze kontakty i jest zapowiedzią dalszych wspólnych prac badawczych m.in. w dziedzinie terapii lekowych, podsumował profesor wizytujący na uniwersytecie w Palermo.

Jolanta Czudak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here