Projekt rozporządzenia zakłada wzrost opłat o 100 procent

1191

Ministerstwo Finansów proponuje znaczny wzrost opłat na pokrycie kosztów nadzoru nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami. Resort rozpoczął konsultacje projektu z 1 sierpnia 2019 r, który zakłada wzrost kosztów o 100 procent. Projektowane rozporządzenie ma zastąpić aktualnie obowiązujące (o tej samej nazwie) z dnia 3 października 2017 r. Zmieniony ma zostać sposób wyliczania wpłaty, termin jej wnoszenia oraz wysokość stawki.

Przede wszystkim w porównaniu do aktualnie obowiązującego rozporządzenia zwiększony ma zostać limit stawki – z 0,15 proc. do 0,3 proc. sumy przychodów z działalności pośrednictwa kredytu hipotecznego, czyli do poziomu ustawowego maksimum (art. 75 ust. 1 ustawy o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami). Rozpoczęliśmy w KPF proces samorządowych konsultacji tego projektu rozporządzenia, ale już teraz można stwierdzić, że wzrost jest znaczący – stwierdził mecenas Marcin Czugan, wiceprezes Zarządu Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych.

W uzasadnieniu projektu wskazuje się, że dwa lata obowiązywania rozporządzenia pokazało, że rozkład zadań nadzorczych nad pośrednikami kredytów hipotecznych wymaga wprowadzenia zmian w strukturze finansowania kosztów nadzoru, gdyż limit kosztów nadzoru ustalony na poziomie aktualnie obowiązującego rozporządzenia powoduje, że pokryta jest mniej niż połowa kosztów nadzoru w tym sektorze rynku finansowego.

Ponadto proponuje się m.in. zniesienie podziału na 2 półroczne zaliczki na rzecz rocznej zaliczki, sporządzanej na podstawie danych za rok poprzedni. Oznacza to, że wpłata ma być uiszczana raz w roku w terminie do końca pierwszego kwartału, a nie jak dotychczas – dwa razy w roku. Projekt rozporządzenia nie zmienia przy tym dotychczasowego obowiązku samoobliczania należności oraz złożenia KNF odpowiedniej deklaracji.

Ostatnie cokwartalne badania, prowadzone przez KPF w sektorze pośrednictwa kredytowego, licznie reprezentowanego w naszej organizacji, pokazują znaczne obniżenie nastrojów i przewidywań co do koniunktury w tej branży. Informacja o podniesieniu kosztów nadzoru z całą pewnością te negatywne nastroje utrwali, a nawet pogorszy. W kontekście przewidywań co do zmian ustawowych w obszarze kosztów kredytu konsumenckiego, o ile wejdą w życie, również skala prowadzenia działalności pośrednictwa finansowego zostanie ograniczona. To wymagać może zmian w dotychczasowych modelach biznesowych pośrednictwa kredytowego – analizuje Andrzej Roter, prezes Zarządu KPF.

Nowe rozporządzenie ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2020 r.

Źródło: KPF          

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here